DØDE. Den nyfødte kalven som lå bare to meter unna stien opp til Storflåget, var så medtatt at den døde til tross for at den fikk hjelp av dyrlege. Foto: Ørjan Alm
DØDE. Den nyfødte kalven som lå bare to meter unna stien opp til Storflåget, var så medtatt at den døde til tross for at den fikk hjelp av dyrlege.

En elgkalv døde, en ble hentet av mor

Den ene elgkalven som turgåere fant på Rognan tirsdag, døde natt til torsdag.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: - Den andre ble trolig hentet av mora i løpet av onsdag, sier skogsbrukssjef i Saltdal, Ørjan Alm.

Hentet

Han og veterinær Johs Etterlid var onsdag kveld og så til elgkalvene som lå ved turstien opp til Storflåget.

Her hadde turgåere kommet over elgkalvene tirsdag kveld, etter at de hadde hørt grynting. En av kalvene hadde de tatt på.

- Vi fant bare en av elgkalvene. Vi tror den ble hentet av elgkua, sier Ørjan Alm.

Medtatt

Den andre elgkalven var ganske medtatt.

- Det kan være årsak til at den ikke ble med elgkua, en annen årsak kan være at det var tatt på av mennesker, sier Alm.

Johs Etterlid hadde med seg e-vitamin i væskeform som elgkalven fikk, uten at den kviknet til. Til det var den for nedkjølt etter å ha ligget ute ett døgn alene.

- Skulle vi gjort noe, måtte det ha skjedd før. Men det er feil å gjøre noe for tidlig, for det beste er at den blir hentet av mora, sier Etterlid.

Tok med seg hjem

Han tok imidlertid elgkalven med seg, for å gi den en siste sjanse. Han skaffet noe råmelk på en gård og tok den hjem.

- Sjansen var imidlertid liten for at den skulle overleve. Jeg la den foran ovnen i stua, og den fikk ikke i seg litt melk. Men temperaturen gikk ikke opp, og etter tre-fire timer døde den, forteller Johs Etterlid.

Bør forlate

Ørjan Alm. oppfordrer folk som kommer over elgkalver i skogen, å fjerne seg fra området snarest mulig.

- Man bør ikke berøre elgkalvene, for da kan elgkua sky dem, sier han.

Turstien til Storflåget er fortsatt stengt inntil videre.

Powered by Labrador CMS