Spaltist Monica Johansen. Foto: Arkiv
Spaltist Monica Johansen.

Ukas spaltist

Ei melding med et hjerte kan være nok

Det er ikke like lett for alle å ta den telefonen eller sende den meldingen til noen man kjenner som er blitt syk.

Publisert Sist oppdatert

Ska’ si dæ at tia går
Snart e det gått et år
Se på kalendern’ kor tynn den e blitt
Se ut av vinduet sner de’kke litt
Sner de’kke nu ja så sner det nok snart
E de’kke egentlig ganske rart
Å tenk på kor tia går
Snart e det gått et år..
..

Terje NIlsen skriver det så fint i hans tekst ’Hjem te jul’.

Å det e helt sant som ha si, kalenderen e blitt tynn og november e snart et avslutta kapittel. For en nydelig november det har vært i nord. Med morralyset og nordlys show. For mange e november den tyngste mnd i året av en eller annen grunn.

For mange blir mørktetida verre med årene, inkludert undertegnede. Men det er noe eget med novemberlyset.

Radiumhospitalet er gammelt og noe slitt, men nytt under bygging. Men i dette gamle huset, jobber det mennesker som brenner for yrket sitt og som iallfall jeg følte ble sett for det mennesket jeg var og ivaretatt.

Undertegnede har i høst vært under behandling ved ett av våre sykehus i Oslo, med eksperter på sitt felt, uten at dette skal bli for
personlig.

Tross alle triste inntrykk en fikk se og høre om møtte jeg mennesker som tross alt sin alvorlige sykdom, hadde humor. Masse humor og pågangsmot. Vi kunne skravle om alt og ingenting. Gråte en skvett og le og en stund følte jeg litt ’dårlig samvittighet’ over egen sykdom, når vedkommende foran meg hadde bare ei tid igjen av livet sitt.

Man kan sette ting i perspektiv og jeg beundrer mennesker som står i vanskeligheter og smerter over ørene men allikevel lever så inderlig i nuet og er så tilstede for andre mennesker.

Humor er viktig. Så fremst en makter det. Og med humor gjør en det kanskje lettere for andre til å tørre å spørre hvordan det går med noen som er syk eller i sorg.

Det ER ikke like lett for alle å ta den telefonen eller sende den meldingen til noen man kjenner som er blitt syk, eller står i utfordringer, da jeg tror at noen er redd for sin egen reaksjon i møte med den som har utfordringer. Men ei melding med bare ett hjerte, er nok til å føle at man har folk rundt seg som virkelig bryr seg, men som syns det vanskelig å ringe den telefonen.

Tenk over det.

Mannen min sier ofte at vi må være så takknemlig over at vi er født og bor i Norge, som gir oss mulighet til behandlinger og hjelp når det trengs, og det har han jammen rett i.

Men tilbake til november. Tida for ’ alt-som -skal -gjøres-’ er kommen, og som andre blir svett av med tanken. Det vaskes inni skap og skuffer og i rom som sjelden og aldri blir brukt. Det bæres fra loftet julepynt som har ligget ett år å ventet om hvilken pynt som er heldig å få bli satt frem i år. Hos oss iallefall, har vi alt for mye pynt som blir liggende og ikke bli satt frem. Hvor mange nisser trenger vi egentlig?

Likevel, tradisjonen tro sveiper vi innom ei julemesse å der står en nisse som var sååå fin, og vipps ble den også med heim. Det e rett og slett håplaust.

Butikkene har hatt julestemning siden oktober, så noen har sikkert spist seg kvalm
allerede på både Skumnisser og Bertils pepper-
kaker. Julegaver, julepynt, juleditt og juledatt. Pinnekjøtt, sju sorter kaker og nøtter og gløgg- Jula som står for høytid og fred og ta vare på hverandre...og litt stress..

Likevel er det mange som ikke ser alt de gjør og sier at til neste skal jeg ikke bake så mye eller styre så mye...så kjem tida og alt det en sa en ikke skulle gjøre denne jula er glemt.

Ære være dere som orker alt stresset.

Jeg gleder meg til å få være med å synge julekonserter og å synge jula inn med kor og korps.

Å ikke minst får være litt sammen med
bestemor sin gullevenn som skal feire livets første jul.

God adventstid, og husk å puste innimellom.

Monica Johansen er 55 år, gift med ”Biggen”, mor til to voksne sønner, bor i hjertet av Salten, Misvær, hjelpepleier i hjemmetjenesten, nestleder (12 år) i Menighetsrådet, sopran i Nord-Norges eldste kor, medliturg, tillitsvalgt, frilanser i Saltenposten, fotograf, strikkeglad osv...

Powered by Labrador CMS