HANDLET STORT. Trioen på eiersiden av Fauske Rør AS har signert tidenens julehandel. De står nå som eiere av bygningsmassen best kjent som Edvardsengården. Tommy Mosti, Bård Lyng Olsen og Anita Haldorsen gleder seg til å være med på å utvikle sentrum, med fotfeste i den tradisjonsrike gården. Foto: Kenneth Strømsvåg
HANDLET STORT. Trioen på eiersiden av Fauske Rør AS har signert tidenens julehandel. De står nå som eiere av bygningsmassen best kjent som Edvardsengården. Tommy Mosti, Bård Lyng Olsen og Anita Haldorsen gleder seg til å være med på å utvikle sentrum, med fotfeste i den tradisjonsrike gården.

Edvardsengården i nye eieres hender

Den velkjente Edvardsengården i sentrum er over på nye eier-hender. Fauske Rør gikk fra tidlig i desember over fra å leie til å eie.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Det er med en blanding av stor spenning og ærefrykt at vi nå møter framtida som eiere av denne tradisjonstunge gården. Vi håper å få være med på sentrumsutviklingen i årene framover, med positive bidrag, sier daglig leder Bård Lyng Olsen.

Navnet forblir

I 2017 sikret Lyng Olsen, Anita Haldorsen og Tommy Mosti seg eierskapet i Fauske Rør AS. Nå har trioen sikret seg det samme i Edvardsen eiendom AS, og med det den for mange fauskeværinger godt kjente Edvardsengården.

- La nå det endelig være sagt med én gang; navnet rører vi ikke. Edvardsengården er så godt kjent og nær et begrep på Fauske, så det er helt uaktuelt å gi denne bygningsmassen nytt navn, poengterer Bård Lyng Olsen, som selv har sin arbeidsplass - sammen med kollegaene - i det som engang var ølutsalget i gårdsbygningen.

STARTET DET HELE. Ole Edvardsen og kona Nelly var primus motorer for Edvardsengården i mange år, fra 1957. Han med engros-firma, hun med kiosk. Foto: Arkiv
STARTET DET HELE. Ole Edvardsen og kona Nelly var primus motorer for Edvardsengården i mange år, fra 1957. Han med engros-firma, hun med kiosk.

Softis-berømmelse

Ole Arnulf Edvardsen åpnet en kiosk i sentrum i 1951. Året etter etablerte han firmaet Ole Edvardsen AS, senere O. Edvardsen AS. I 1957 så Edvardsengården dagens lys, om enn i noe mindre målestokk enn 2021-versjonen. I den ble Edvardsenkiosken tryllet fram, og med det var kioskminner for en hel generasjon i emning.

Spesielt softisen og Fredheim-pølsene ble populære.

Opp gjennom årene har det vært mye og ulik aktivitet i bygningsmassen, som postkontor, ølutsalg og engrossalg av frukt, mineralvann, øl og kaffe.

Mack-hjørnet ble lagt ned i februar 2013. Med det var 60 år med forretningsdrift i regi av Edvardsens historie.

FRAMTIDSTRO. Daglig leder Bård Lyng Olsen har stor tro på blomstring for sentrumsutviklingen framover. Foto: -
FRAMTIDSTRO. Daglig leder Bård Lyng Olsen har stor tro på blomstring for sentrumsutviklingen framover.

Alt er mulig

De nye eierne er godt kjent med historien, og at det for mange er følelser knyttet til Edvardsengården.

- Kan det tenkes at dere blåser liv i softis- og Fredheim-pølse-eventyret?

- Umiddelbart tenker jeg ikke det er aktuelt, men vi skal selvsagt ikke lukke døra for noen tanker om framtidig virksomhet. Så la oss heller si at alt er mulig, og så blir den veien til mens vi går, sier Bård Lyng Olsen, som er rørleggermester og daglig leder for Fauske Rør AS.

Fokus på det positive

Med på kjøpet følger leietakere, blant andre Skogholt Fauske begravelsesbyrå, Hemis bedriftshelsetjeneste og Fauske MC-skole.

- Utover dette rommer gården også tre leiligheter som leies ut. Vi satser på et videre godt samarbeid med alle leietakere, og så er vi mer enn åpne for å se hva vi og Edvardsengården kan bidra med for en videre positiv utvikling av Fauske sentrum. Det er mye bra som skjer, og vi er opptatt av å få fram det, i stedet for de negative aspektene som gjerne stjeler fokus, sier Bård Lyng Olsen.

DEN GANG DA. Slik så det ut da Edvardsengården med kiosken sto klar i 1957. Dagens bygningsmasse er betydelig større, og rommer flere virksomheter, som begravelsesbyrå, rammeforretning og rørlegger-butikk. Foto: Foto: Ukjent
DEN GANG DA. Slik så det ut da Edvardsengården med kiosken sto klar i 1957. Dagens bygningsmasse er betydelig større, og rommer flere virksomheter, som begravelsesbyrå, rammeforretning og rørlegger-butikk.

Nostalgi

Kollegaene og medeierne Anita Haldorsen og Tommy Mosti deler Lyng Olsens optimisme og spenning i møte med dagene, ukene og månedene som kommer.

- For meg ligger det en god dose nostalgi i denne gården. Det var jo her vi møttes, for å kose oss med verdens beste softis og skikkelig gode pølser. Og så ble det jo til å leie en del videofilmer, minnes Tommy Mosti, som er rørlegger og fag- og opplæringsansvarlig.

Is-tur fra Sulis

Fra Sulitjelma ble det krevende for Anita å henge rundt gården i ungdommen.

- Det var dårlig med softis i Sulis, da ble løsningen en og annen tur til kiosken her. Og så passet det jo fint å ta med noe godterier også, minnes Anita Haldorsen, baderomsdesigner og kundeansvarlig.

Powered by Labrador CMS