GLAD. Fylkesrådsleder Tomas Norvoll mener det var på tide å få vedtatt samiske navn på fylket. Foto: Thor-Wiggo Skille, Nordland Fylkeskommune
GLAD. Fylkesrådsleder Tomas Norvoll mener det var på tide å få vedtatt samiske navn på fylket.

Vedtatt i statsråd:

Du bor nå i Nordlánnda

Det offisielle lulesamiske navnet Nordlánnda for Nordland ble fredag vedtatt i statsråd.

Publisert Sist oppdatert

NORDLAND: - Vi er veldig fornøyde med å endelig ha fått på plass det lulesamiske navnet på Nordland, etter diskusjon i fylkestinget, høringer, rådføring med kompetente samiske miljøer og språkmiljøer, og utforming av brukspraksis, sier fylkesrådsleder Tomas Norvoll.

- På høy tid

Norvoll mener dette er på høy tid å få navnet offisielt på plass, og at det vil bidra til å gi en bedre forankring for samisk språk og kultur.

- Det er viktig for oss i Nordland fylkeskommune å ta i bruk, og synliggjøre den samiske identitetene i Nordland bedre. Ved å bruke det offisielle lulesamiske navnet, vil vi ta vare på den samiske kulturarven. Samisk språk er en viktig del av den. Vi har et stort samisk mangfold i Nordland som bør meldes ut i alle anledninger vi kan, underbygger Norvoll.

Tre samiske navn

Nordland fylke har historisk hele fem forskjellige samiske språk. Tre av disse, nordsamisk, lulesamisk og sørsamisk, skal nå bli synlige i hverdagen over hele fylket, ved at de samiske logoene for Nordland fylkeskommune skal brukes aktivt. De tre samiske navnene på Nordland, skal brukes på det språket som er naturlig for de ulike regionene.

- Det nordsamiske og sørsamiske navnet vil etter hvert også bli tatt opp i statsråd, slik at vi kan bruke de ulike navnene der det er naturlig. Både historien vår og samtiden vår har samisk kultur i seg. Nå vil den samiske kulturen og det samiske språket bli ende tydeligere som en del av hverdagen vår og arven vår, avslutter Norvoll.

Powered by Labrador CMS