SOLISTER FRA UKRAINA. Zakhar Feshchenko, Olexandra Fedorchenko og Olexandr Laghosha etter konserten på Rognan Samfunnshus. Foto: Kateryna Miedviedieva
SOLISTER FRA UKRAINA. Zakhar Feshchenko, Olexandra Fedorchenko og Olexandr Laghosha etter konserten på Rognan Samfunnshus.

Framførte klassiske mesterverk:

Dro på turné dagen før krigen brøt ut

Fredag 28. juni var det konsert med klassisk akademisk musikk på Rognan Samfunnhus. Kjente ukrainske solister av svært høy klasse opptrådte for publikum.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det var klassisk musikk fremført av verdenskjente prisvinnere av International Music Awards, den ukrainske fiolinisten Olexandr Laghosha og to fiolinister Zakhar Feshchenko og Olexandra Fedorchenko.

Kjennere kunne glede seg over fremføringene av verk av Ludvig van Bethoven, Johan S. Svendsen, Leopold Dancla, Fredrich Hermann og andre som var på programmet.

Olexanders unge sønner Nikita og Zachary Lagosha, som allerede behersker fiolinen, fremførte et stykke av Edvard Grieg.

Solister fra Kyiv

Olexander Lagosha er solist, forfatter av en rekke musikalske verk for piano og bratsj, akkompagnatør av bratsjgruppen til National Chamber Ensemble ”Kyiv Soloists”, der Zakhar Feshchenko og Olexandra Fedorchenko opptrådte som fiolinister

Klokken 22.00 den 23. februar 2022, dagen før krigen startet i Ukraina, skulle Kyiv Soloists-ensemblet, bestående av 15 musikere, etter planen fly til Italia fra Kiev lufthavn.

De neste to månedene ga spilte de mer enn femti konserter i ti europeiske land. I Norge holdt musikerne konserter i Oslo, Bergen, Kristiansand og andre byer da de fikk kontraktstilbud fra Bodø Arktisk Filharmoni

- De ga oss en kjempegave. De lot oss bo og jobbe i Norge som «Kyiv-solister» og delta i prosjekter fra Bodø Arktisk Filharmoni med vår trio, sier Olexander Lagosha.

Populære

Musikerne leter etter et navn til trioen sin, og de har opptrådt i denne komposisjonen i omtrent et halvt år. Forestillingene er populære i Norge.

- Vi appellerer til vårt norske publikum, og folk hører på klassisk musikk med takknemlig glede, sier Zakhar Feshchenko.

- Vi liker virkelig å opptre her, dette er livet vårt, formålet vårt, det vi puster for, sier han videre.

Må tilpasse litt

Ikke alle kjente musikalske forestillinger er skrevet for to fioliner og en bratsj, så noen ganger må musikerne uavhengig skifte noter og tilpasse deler av stykkene for trioen deres.

- Hver ny dag lærer vi noe nytt, forbedrer oss, lærer nye deler og prøver nye teknikker, vi henvender oss til både klassiske og moderne komponister, forteller solistene.

- Vi spiller alle stiler. Vi verdsetter musikk som har holdt seg i historien, som er relevant til enhver tid, sier Olexander Lagosha.

Rørende

Publikum satte stor pris på konserten, og ble synlig berørt av musikken. Mange hadde tårer i øynene. Etter konserten ble de tre overøst med takknemlighet fra salen og fikk forespørsler om å opptre oftere.

For seksten år gamle Daria Bushnaya er dette den første klassiske musikkkonserten hun har vært på.

- Forestillingen sjokkerte meg i dag, Klassisk musikk har åpnet seg for meg fra en ny side i dag, deler jenta med glitrende øyne.

- Jeg gleder meg til neste konsert som denne.

Den musikalske trioen er bosatt i Bodø. De planlegger å fortsette å opptre i hele Norge, og er veldig glade for eventuelle invitasjoner til å fremføre fantastiske verk og tilbud om samarbeid.

Powered by Labrador CMS