Nyhetsstudio
Tips redaksjonen
Skjer det noe du mener vi burde vite om? Ikke nøl med å ta kontakt med oss.
Nye kinoregler rett rundt hjørnet, ifølge kulturministeren
En gammel regel gjør det forbudt med kinovisninger mellom klokka 6 og 13 på søndager. Nå kan det komme en endring.
– Vi har utredet dette spørsmålet ferdig, og det kan derfor forventes at regjeringen innen kort tid tar saken videre, skriver kulturminister Lubna Jaffery (Ap) i et svar til Stortinget.
Hun er blitt utfordret av Høyres Haagen Poppe, som lurer på hva som skjer med forbudet mot kino- og filmfremvisning før klokken 13 på søndager.
Politikere i flere partier har tatt til orde for å fjerne regelen, som mange mener framstår utdatert i dag.
Regjeringen har tidligere sagt at de utreder spørsmålet, men Poppe påpeker at utredningen nå har tatt 500 dager.
– Spørsmålsstiller er av den oppfattelse at dette forbudet kunne vært opphevet på en uke, skriver han i sitt spørsmål.
Kulturministeren avviser at det er så enkelt.
– Hensynet til rettssikkerheten forutsetter at lovarbeid gjennomgår grundige og kunnskapsbaserte prosesser, som hver for seg vil ta mer enn en uke, skriver hun.
Når kulturministeren nå varsler en snarlig avklaring, kommer hun også med et stikk tilbake til Høyre-representanten:
– Regjeringen vil dermed ha utvist betydelig mer handlekraft enn det Høyre i sin forrige periode på nærmere 3000 dager i regjering klarte å utrette når det gjelder denne regelen, skriver hun.
Litt lavere pris søndag
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,1 kroner per kilowattime (kWh) søndag og en makspris på 1,28 kroner.
Søndagens snittpris per kWh er 0,2 øre lavere enn lørdag og 1,051 kroner høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Med en minstepris på 70,5 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.
For tre år siden var maksprisen 24,4 øre per kWh og snittprisen var 23,5 øre.
Maksprisen søndag på 1,28 kroner per kWh er mellom klokken 18 og 19. Den er 13,3 øre lavere enn lørdag og 1,22 kroner høyere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 70,5 øre per kWh mellom klokken 4 og 5 på natten og er den laveste i landet.
Dyrest strøm på ettermiddagen
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,1 kroner per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 1,41 kroner.
Lørdagens snittpris per kWh er 22,6 øre lavere enn fredag og 1,052 kroner høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Med en minstepris på 85,02 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.
For tre år siden var maksprisen 27,6 øre per kWh og snittprisen var 26,9 øre.
Maksprisen lørdag på 1,41 kroner per kWh er mellom klokken 17 og 18. Den er 28,4 øre lavere enn fredag og 1,36 kroner høyere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 85,02 øre per kWh mellom klokken 13 og 14 og er den laveste i landet.
Nkom: Jo mer du skroller – desto enklere er det å svindle deg
En ny undersøkelse viser at dem som bruker mest tid på telefonen, er enklest å svindle.
– Digital svindel er et enormt samfunnsproblem som vi sammen må kjempe mot hver eneste dag. Jeg har selv opplevd å bli forsøkt svindlet. Det gikk fort, og jeg merket hvor lett der er å bli lurt. Det viser bare hvor profesjonelle disse aktørene er, og hvor viktig det er at vi alle er på vakt, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung i en pressemelding fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
En ny befolkningsundersøkelse viser at det er klare forskjeller i risikoen for å bli utsatt for svindel mellom personer med høy og lav skjermtid. Undersøkelsen er utført av Ipsos på vegne av Nkom. Med høy skjermtid menes mer enn 8 timer om dagen, skriver Nkom.
Seksjonssjef Inger Vollstad i Nkom sier at det er overraskende at personer med høy skjermtid har større risiko for å svindles.
– Man kan argumentere for at jo mer man er pålogget, desto mer eksponeres man for svindelforsøk. Samtidig skulle man tro at de med høy skjermtid er bedre trent til å skille mellom ekte og falskt innhold, sier Vollstad.
Personer med høy skjermtid som bruker mye tid i sosiale medier, netthandel og datingapper er særlig i risikosonen, skriver Nkom.
Vollstad forteller at om man er i 30-årene, så er man i aldersgruppen som har lavest risiko.
Laveste minstepris i landet
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,33 kroner per kilowattime (kWh) fredag og en makspris på 1,7 kroner.
Fredagens snittpris per kWh er 29,7 øre høyere enn torsdag og 1,27 kroner høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Med en minstepris på 89,1 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.
For tre år siden var maksprisen 32,1 øre per kWh og snittprisen var 30,5 øre.
Maksprisen fredag på 1,7 kroner per kWh er den høyeste i landet og inntreffer mellom klokken 9 og 10 på formiddagen. Den er 28,7 øre høyere enn torsdag og 1,62 kroner høyere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 89,1 øre per kWh mellom klokken 5 og 6 på natten og er den laveste i landet.
Riksantikvaren med 152,7 millioner til eiere av fredede bygg
Riksantikvaren deler ut tilskudd til fylkene, Sametinget og fredede bygninger og kulturmiljø i privat eie.
Årets tildeling er på 152,7 millioner kroner. Riksantikvaren tildeler nå 142,6 millioner kroner, og resten av midlene vil bli tildelt senere, kommer det fram i en pressemelding.
– Det er en glede å kunne dele ut tilskudd til fredede bygninger og kulturmiljø i privat eie over hele Norge. Private eiere gjør en uvurderlig innsats for å bevare vår felles kulturarv, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) i en pressemelding fra Riksantikvaren.
Innlandet får mest i tilskudd med 28,7 millioner kroner, Vestland får nest mest med 25,2 millioner, mens Rogaland mottar 12,6 millioner.
Ikke kjør bil på islagte vann, advarer politiet
Folk som kjører bilen eller andre kjøretøy ut på islagte vann, må slutte med det, sier politiet. Det er faktisk forbudt, advarer de.
– Vår erfaring er at mange ikke kjenner til dette forbudet. Dermed ønsker vi å nå ut med denne informasjonen for å forebygge ulovlig motorferdsel i utmark, farlige situasjoner og unødvendige anmeldelser, sier politiadvokat Sigrid Sulland i Vest politidistrikt i en pressemelding.
Det er nå farbar is på en rekke vann etter en lengre periode med kulde.
I forbindelse med det har det kommet flere meldinger om folk som kjører på isen med motorsykler, biler, ATV-er, snøscooter og andre motoriserte kjøretøy, ifølge politiet.
Det er forbudt, advarer Vest politidistrikt og viser til forbudet mot motorferdsel i utmark, som fremgår av motorferdselsloven paragraf 3.
Alle blåste grønt, men én fikk bot
Onsdag gjennomførte politiet en trafikkontroll på E6 i Fauske sentrum.
45 bilister kontrollert opp mot rus, og det var ingen utslag.
- Én sjåfør ble ilagt forenklet forelegg for en hastighet på 46 km/t i 40-sonen, opplyser operasjonsleder Thomas Jarnæs Coe i Politiloggen.
Dyrest strøm på ettermiddagen
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,038 kroner per kilowattime (kWh) torsdag og en makspris på 1,41 kroner.
Torsdagens snittpris per kWh er 4,3 øre lavere enn onsdag og 97,3 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Med en minstepris på 72,1 øre vil det lønne seg med norgespris denne dagen. Norgespris er en fastpris på 40 øre per kWh uten mva.
For tre år siden var maksprisen 36,2 øre per kWh og snittprisen var 34,7 øre.
Maksprisen torsdag på 1,41 kroner per kWh er mellom klokken 17 og 18. Den er 3,03 øre lavere enn onsdag og 1,33 kroner høyere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 72,1 øre per kWh mellom klokken 4 og 5 på natten og er den laveste i landet.
NVE: Rekordlite snø i fjellet – ikke bekymret for kraftproduksjonen
På tross av lite snø i fjellet, er ikke NVE bekymret for at det skal bli for lav kraftproduksjon i vinter.
En lang kuldeperiode har bidratt til høy kraftproduksjon og mindre vann i magasinene så langt i vinter, skriver Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) i en rapport.
– Vi er ikke bekymret for forsyningssikkerheten. Vi forventer at fyllingsgraden vil gå ytterligere ned gjennom vinteren. Slik skal det være. Det er nå på den kaldeste tiden av året vi skal bruke vannet som ligger lagret i magasinene, sier Inga Nordberg, direktør for energi- og konsesjonsavdelingen i NVE.
Også i fjor var det lite snø i fjellene i Sør-Norge, men i år er det rekordlite, skriver NVE. Dette kan bidra til lavere magasinfylling resten av året.
Sist det var en lignende situasjon med lite vann og snø, var i 2010 og 2011. I dag er kraftsystemet bedre rustet til å håndtere det, skriver direktoratet.
– Det norske kraftsystemet er godt rustet for variasjoner i vær og vind. Vi følger situasjonen nøye, men er ikke bekymret for forsyningssikkerheten fremover, sier Nordberg.
Raset på E6 Lene Mari Skjevik
Mest leste artikler:
Delta i debatten
Send oss ditt debattinnlegg, kronikk eller meningsytring. Alle innlegg må signeres med fullt navn og eventuell tittel. Husk å legge ved bilde av deg selv.
Har du tatt noen fine bilder i det siste?
Vi ønsker flere bilder fra våre lesere.