KAKE. Trener Pudde hadde fikset kake for å markere Nadia sitt første fotballår. - Den ble spist etter kampen og smakte av seier, sier Nadia fornøyd. Foto: FKSK
KAKE. Trener Pudde hadde fikset kake for å markere Nadia sitt første fotballår. - Den ble spist etter kampen og smakte av seier, sier Nadia fornøyd.

Ble feiret med kake etter sitt første år som fotballspiller

Nadia Ludvigsen Wahome (16) begynte å spille fotball som 15-åring og det på et J19-lag. Mandag vanket det kake - og seier.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Mandag spilte FKSK J19 kamp mot Innstranda og trener Jan-Petter "Pudde" Madsen hadde fikset kake til Nadia i anledning ettårsdagen som fotballspiller.

- Jeg hadde ikke forventet kake nei, ler hun.

- Men det var veldig hyggelig gjort og jeg ble veldig glad.

- Kom på trening!

16-åringen er enig i at det er seint, uvanlig seint, å begynne å spille fotball når man er 15 år.

- Det var litt skummelt, spesielt siden det var et J19-lag. Klubben har ikke lag i J16. Jeg fikk en melding fra Pudde om jeg kunne komme på trening og tenkte at det kan jeg jo prøve. Der ble jeg tatt veldig godt imot, sier hun videre.

Nadia Ludvigsen Wahome fikk kake av treneren etter sitt første fotballår, og er et bevis på at man ikke nødvendigvis må starte som seks-sju-åring. Foto: Jan-Petter Madsen
Nadia Ludvigsen Wahome fikk kake av treneren etter sitt første fotballår, og er et bevis på at man ikke nødvendigvis må starte som seks-sju-åring.

Spiller håndball

Nadia spiller også håndball, så det var nok der Pudde hadde lagt merke til henne. Han er en sentral skikkelse også i håndballmiljøet i Saltdal.

Etter den første treningen ble hun bare værende. Det håper hun neste sesong også.

- Det er vel litt usikkert om vi har lag neste sesong. Om det er nok spillere. Det gjelder vel både håndball og fotball, men jeg håper det. Vil gjerne fortsette med begge, og vil jo ikke bli stående uten idrett å drive. Det går jo ikke an, sier Nadia.

Lære seg reglene

Som fersk fotballspiller var det mye hun måtte lære - og det fort.

- Jeg har lært veldig mye, men det er masse igjen. Jeg har fått spille mye og vært med på nesten alle kampene, sier hun fornøyd.

Blant annet måtte håndballspilleren lære seg fotballreglene, men hun forsikrer om at hendene ikke er mye i bruk.

- Mandag hadde jeg min første hands, ler hun.

GODE. Saltdalkameratene J19 har vunnet alle sju kampene hittil i år og har 46-9 i målforskjell. Foto: TOMMY PETTERSEN
GODE. Saltdalkameratene J19 har vunnet alle sju kampene hittil i år og har 46-9 i målforskjell.

Smakte av seier

- Det som er litt problem er at i håndball så går man mye i kroppen på motstanderne for å stoppe dem. I fotball skal man helst ta ballen, ikke motspilleren. Jeg har fått endel frispark mot meg, men ikke gule eller røde kort. I håndball blir det fort både gule kort og også noen to minutters-utvisninger, sier hun videre.

Mandag ble det ny storseier for laget som har vunnet sju av sju hittil og har imponerende 49-6 i målforskjell.

- Jeg spiste kaka etter kampen. Den var god og smakte av seier, sier Nadia, som roser Pudde for å være en god trener og laget for å ha godt samhold og ha tatt godt imot henne.

Ingen særbehandling

Pudde sier hun bidrar med mye på banen - og utenfor.

- Jeg er nok en glad person. Jeg like å snakke med folk og å smile, sier Nadia.

JUBILERTE. Mandag spilte Nadia Ludvigsen Wahome kamp for FKSK. Da var det nøyaktig ett år siden hun begynte å spille fotball. Foto: Tommy Pettersen
JUBILERTE. Mandag spilte Nadia Ludvigsen Wahome kamp for FKSK. Da var det nøyaktig ett år siden hun begynte å spille fotball.

Mandag var det nøyaktig ett år siden hun dukket på trening første gang.

- Hun skulle prøve seg som fotballspiller, og hadde aldri spilt på et lag tidligere. Siden da har hun spilt minst 50 prosent av alle minuttene laget har spilt. Nadia har ikke fått noen særbehandling, men tatt ting veldig fort. Hun gir aldri opp og er sterk i duellene, sier Pudde.

Mandag spilte hun 60 av 80 minutter som venstreback.

- Vi prøver å ha en policy på at alle som er med i en kamptropp spiller minst halve kampen, sier treneren.

Powered by Labrador CMS