REAGERER. Ordfører Siv Anita Johnsen Brekke i Fauske kommune ber Troms Kraft holde fingrene av faget i forhold til Salten Kraftsamband. Foto: Arild Bjørnbakk
REAGERER. Ordfører Siv Anita Johnsen Brekke i Fauske kommune ber Troms Kraft holde fingrene av faget i forhold til Salten Kraftsamband.

Ber Troms Kraft få fingrene av fatet

Fauske kommune reagerer kraftig på at Troms Kraft vurderer å bruke forkjøpsretten og ber dem ligge unna SKS.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er ordfører Siv Anita Johnsen Brekke (Ap) som går ut med en pressemelding omkring eierskapet i Salten Kraftsamband.

Fiendtlig oppkjøp

Fauske kommune reagerer kraftig på at Troms Kraft (TK), som driver konkurrerende virksomhet innen kraftsektoren, tilsynelatende vurderer å benytte sin forkjøpsrett til 14 prosent av aksjene i SKS.

- Fauske kommune anser et videre Troms Kraft-oppkjøp av aksjer som direkte fiendtlig. De 14 prosentene må håndteres slik at Nordland fylkeskommune overtar aksjene. Det er svært viktig at vi beholder verdiene og den framtidige verdiskapingen i regionen, sier ordfører Siv Anita J. Brekke krystallklart.

Fingrene av fatet

Fauske kommune ber Troms holde seg hjemme.

Ordføreren reagerer også på at Fauske kommune ikke er orientert av TK om at de vurderer bruk av forkjøpsretten. Hun tar det som en selvfølge at øvrige eiere blir orientert på en ordentlig måte om det skulle bli aktuelt.

Samfunnsbygger

I pressemeldingen blir det pekt på at Salten Kraftsamband er en av de viktigste samfunnsbyggerne i Salten-regionen. I tillegg til utbytte i rene penger, sørger de for skatteinntekter til kommunene. De er sponsorer for tre lokale lag i nasjonale toppserier, og de er en av Fauskes største arbeidsgivere.

- Dette er lokal verdiskaping i Salten, og ikke en melkeku for Troms og Tromsø, sier Fauskes ordfører Siv Anita Johnsen Brekke.

Bakgrunn

I pressemeldingen fra Fauske kommune blir det vist til at Nordland fylkeskommune i mars i år kjøpte 14 prosent av aksjene i SKS fra Sjøfossen Energi. Aksjene ble overdratt fylkeskommunen 11. oktober.

Det blir videre pekt på forkjøpsretten som de øvrige aksjonærene har og om Troms Kraft bruker sin forkjøpsrett vil de sitte som eier av 37 prosent av aksjene i SKS.

Da vil de ha negativt flertall og kan blokkere enhver vedtektsendring i selskapet. Det er dette som Fauske kommune betegner som ei fiendtlig handling og som de vil hindre.

arild.bjornbakk@saltenposten.no

Powered by Labrador CMS