FIKK PRIS. Boka «Tre biler og en død katt» som Gry Moursund fra Valnesfjord har skrevet, vant prisen for beste bildebok for barn og ungdom i 2016.
FIKK PRIS. Boka «Tre biler og en død katt» som Gry Moursund fra Valnesfjord har skrevet, vant prisen for beste bildebok for barn og ungdom i 2016.

Barnebok-pris til Gry Moursund

Gry Moursund fra Valnesfjord fikk tirsdag prisen for beste bildebok for barn i 2016.

Publisert Sist oppdatert

VALNESFJORD: Prisen deles ut av kulturdepartementet, og det var kulturminister Linda Hofstad som sto for prisutdelingen i Nasjonalbibliotekets auditorium.

For bokåret 2016 var til sammen 25 forfattere, illustratører, oversettere og tegneserie-skapere nominert innenfor sju kategorier.

En død katt

Gry Moursund fikk bildebokprisen på 50.000 kroner. Den fikk hun for boka «Tre biler og en død katt» som ble utgitt på Gyldendal forlag i fjor.

Her er handlingen lagt til ei lita øy i Nord-Norge på 70-tallet, der ei jente finner katten sin, Hampus overkjørt og drept. Det er kun tre biler på øya, og barna jakter på den skylkdige.

Tegninger

I begrunnelsen for prisen får Gry Moursund ros både for fortellingen og tegningene i boka.

- Det er alltid grunn til å glede seg over en ny bok fra Gry Moursund. Nå har hun selv skrevet teksten og billedlagt den i nytt fromspråk. Borte er de villet naivistiske ekspresjonistiske «barnetegningene». Nå minner det stilmessig mer om hvordan barn i 10-12 årsalder selv kunne tegnet 70-tallet, heter det i begrunnelsen.

Barn på alvor

- I storslåtte oppslag finnes også rom for små pekere til samtidens populæruttrykk. Moursund trekker veksler både på japansk Manga og på Thorbjørn Egner, heter det videre.

Juryen mener Moursund tar barna på alvor.

- I Moursunds univers ruver barna med alvorlige miner sett fra et froskeperspektiv, de vokse er små og ikke helt A4. Barna finner de skyldige, men tilgir ikke. Jenta sørger, og sorgen går over i sinne. Det er å ta barn på alvor.

Powered by Labrador CMS