VIKTIG. Huset i Svingen er en viktig del av det nyer attføringstilbudet fra venstre Naghan Houelaisa,Lisbeth Tofte, Tommy Fagerhaug, Anita Sørensen Olsen og Hans Austad. Foto: Arild Bjørnbakk Foto: Foto: Arild Bjørnbakk
VIKTIG. Huset i Svingen er en viktig del av det nyer attføringstilbudet fra venstre Naghan Houelaisa,Lisbeth Tofte, Tommy Fagerhaug, Anita Sørensen Olsen og Hans Austad.

Attførings-arbeidet går nye veier på Fauske

(FAUSKE) Moment Salten heter det nye attførings-selskapet som har flyttet ut av Galvano og inn i Postveien 2.

Publisert Sist oppdatert

Det er Nordland Fylkeskommune og Fauske kommune som har gått sammen og kjøpt ut attføringsselskapet fra Galvano. Dermed er det slutt på 65 år med attføring knyttet til mekanisk verksted og galvanisering.

Radikale endringer

- Det var mye på en gang Hans Austad. Hva er bakgrunnen for disse radikale endringene som har skjedd på kort tid?

- Ja, det har nok vært en del prosesser over tid, selv om det ser ut som om alt skjer samtidig. Dette kalles «parallelle løp», humrer Austad.

- Det er mange faktorer som ligger i bunnen for det som nå skje. Attføring som område har endret seg radikalt de siste ti årene, og Nav som oppdragsgiver stiller helt andre krav til hva som i dag skal inngå i et attføringsløp. Dette betyr at attføringsbedriftene må endre seg. Vi må møte det nye arbeidslivet med moderne verktøy og metoder som er tilpasset vår tid.

65 år med attføring

- Men Galvano har jo drevet attføring siden 1955, og er en av Norges eldste attføringsbedrifter – vil det si at man ikke har hengt med i utviklingen når man nå skiller lag?

- Attføringen som har vært drevet innenfor Galvano Kompetanse har så absolutt holdt høy kvalitet, faktisk har attføringsenheten vår levert blant de bedre i landet de seineste årene, dette utfra målkrav og resultater hos Nav.

- Det som nok hadde gått ut på dato er selve overbygningen, at man hadde en selskapsstruktur som bestod av eiendom, industri og attføring. Og det faktum at industrien er og har vært helkommersiell, det vil si ikke kunne mottatt ytelser fra Nav, har medført store utfordringer for Galvano som system. Man må huske på at en gang i verden ble attføringen bygd opp i og rundt industrien, og det er nok mange som den dag i dag assosierer denne med attføring, men det
er lenge siden det var tilfellet, sier Austad.

Rettsaken

- Har det som nå skjer en sammenheng med Nav-saken i vinter, tapte anbud og rettssak mot staten, en sak som dere tapt?

- Nei det at Fauske kommune og Nordland fylkeskommune sammen overtok Moment Salten har ingen direkte sammenheng med anbud og rettssaken. Men man kan godt hevde at det som skjedde i Nordland har åpnet opp øynene hos politikere og kommunene når det handler om kvalitet i lokale tjenestetilbud på området arbeid og inkludering.

Vant opinionen

- Vi må huske på at sjøl om vi tapte rettsaken mot staten, så vant vi opinionen, og som en følge av dette ble det umulig for Solberg-regjeringen å fortsette løpet med å anbuds-utsette flere større tiltak.

- Jeg tror vi gjorde oss sjøl ganske aktuelle gjennom denne saken, og det ble nok enklere å argumentere for lokalt eierskap for både fylket og kommunen. Vi kom egentlig svært godt ut av den saken, slik jeg ser det i ettertid.

Godt forhold til Nav

- Hvordan er forholdet til Nav nå?

- Vi har et godt forhold til Nav. Særlig vil jeg hevde at vi samhandler veldig godt med den nye organiseringen i Indre Salten, som jo også er vårt primærområde.

- Jeg tror nok også Nav tar læring av det som skjedde i og rundt anbudsrunden i 2020, og at vi framover vil se innskjerpinger i forhold til krav til leverandørene på dette viktige feltet. Lokal kunnskap og forankring må i fremtiden vektes på en helt annen måte når man ser på de tiltak som settes ut på anbud. Det er vi som bor og virker i vårt område, som best vet hvor skoen trykker, og nærhet i leveranse som faktor, må vektes opp.

Solid fagteam

- Hva vil være primæroppgavene til Moment Salten?

- Vi fortsetter den leveransen som Galvano Kompetanse har mot Nav Nordland, og hovedoppgavene vil fortsatt være å folk ut i jobb eller utdanning så raskt som mulig. Vi leverer i dag på tiltakene Arbeidsforberedende trening, Avklaring og Arbeidsrettet rehabilitering.

Solid fagteam

- Vi har et meget solid fagteam bestående av ni jobbkonsulenter samt administrasjon. I teamet finner vi kompetanse som sykepleier, ergoterapeut, vernepleier, sosionom, mastergrad i markedsarbeid, idretts-
pedagog, barnevernspedag og, psykisk helsearbeide.

Med andre ord en meget kompetent faggruppe som møter jobbsøkere som kommer til oss. Alle våre ansatte er sertifiserte karriereveiledere, og Moment Salten er også ISO 9001-godkjent. I tillegg ligger Huset i Svingen som en del av Moment Salten, og her har vi i dag tre stillinger som arbeidsledere og drifts-
ansvarlig.

Med på flyttelasset

- Huset i Svingen er også overtatt av kommunen og fylket?

- Ja Huset i Svingen inngår i attføringsselskapet, og det ble med på «flyttelasset» i sommer. Dette er for oss en veldig viktig intern arena, særlig for jobbsøkere som kommer til oss innenfor tiltaket Arbeidsforberedende trening. Dette ligger også som en del av kravspesifikasjonen fra Nav, et krav om at vi skal ha en intern utprøvingsarena.

I tillegg kjøper Fauske kommune seks plasser innenfor rus- og psykiatrifeltet på årsbasis. Dette er viktige pre-kvalifiseringsplasser for arbeidsmarkedstiltak.

Offensiv

- Du er jo kjent for å være en
offensiv kar, er Moment Salten godt rustet for fremtiden?

- For det første så vil behovet for våre tjenester øke på framover. Det er veldig mange som skal gjennomgå et skifte i arbeidslivet fordi dette i seg selv er i endring. Det å avklare interesseområder, sette dette sam-
men med fysisk, psykisk og
kognitiv kapasitet hos den enkelte – og skape et mulighetsbilde for den enkelte, det er våre folk spesialister på.

- I tillegg har vi et tett og nært samarbeid med flere hundre bedrifter i Indre Salten, og vi er etter hvert kjent for vår treffsikkerhet i det å levere sterke kandidater til lokalt næringsliv. Vi er tett på.

Jober i team

- For det andre har vi over tid levert solide tall til Nav, og vi er sikre på at vi vil fortsette å levere på den kvalitet som kreves. Dette henger igjen sammen med at vi innehar en tverrfaglig kompetanse i ansattgruppen, og at vi spisser tiltakene gjennom å jobbe i team med de enkelte tiltak. Gjennom dette blir det enkelte team spesialister på «sitt tiltak», og jobbsøkere vil oppleve skreddersøm og treffsikkerhet i møte med Moment Salten.

Solide tall

- For det tredje har vi bygd en solid bedriftskultur de siste årene. Vi har økonomisk kontroll, til tross for tapte anbud og omstillinger av ulike slag. I ansatte-gruppen har vi fått på plass et sterk prestasjonsfokus, der kvalitet i leveranse går hånd i hanske med fokus på inntjening. Slik må det være, hevder Austad, og legger til:

- Det å se den enkelte gjennom oppfølging og måling av hvordan man presterer på ulike parameter – det er nærhetsledelse i praksis. Det er når du aldri blir målt og evaluert at «omsorgssvikten» slår inn. Det var nok en del av den gamle kulturen vi forlot for noen år til-
bake. Det var påkrevd med en kursendring, sier Han Austad.

Eierne

- Hvordan er forholdet ditt til de «nye eierne?

- Jeg opplever at både Fauske kommune og Nordland Fylkeskommune er genuint opptatt av det vi jobber med i Moment Salten. Det å skape jobber og sikre at folk har en meningsfylt og ikke minst produktiv hverdag å gå til, er selve hovedoppdraget vårt. Vi må huske på at vi har i løpet av to-tre år har gått fra å håndtere rundt 130-140 jobbsøkere i året, til rundt 220 jobbsøkere sist år, i 2020.

- Det er en formidabel vekst, og når vi i tillegg opererer med en større treffsikkerhet i forhold til jobb og utdanning, ja da oppleves eierskapet svært positivt.

Viktige personer

- De har vært viktige personer for å få selskapet løftet ut av gamle Galvano og inn på det nye løpet, sier Austad

Austad trekker særlig fram dagens ordfører i Fauske, Marlen R. Berg, som en som har vært en viktig på-
driver i prosessen. Det samme gjelder for controller hos Nordland Fylkeskommune, Arnt Helge Kristiansen.

- Jeg må også nevne at fylkesråd Tomas Norvoll har deltatt aktivt i den siste etappen inn mot eieroverdragelsen. Det er veldig inspirerende å se at disse aktørene så tydelig verdsetter den jobben som Moment Salten utøver i vår region, avslutter Hans Austad.

Powered by Labrador CMS