GODT OPPMØTE. Det var mange som hadde tatt turen til grendehuset i Tørfjord for å få høre Motvind Saltens syn på vindkreftetableringen til Blastr Green Steel. Foto: Motvind Salten
GODT OPPMØTE. Det var mange som hadde tatt turen til grendehuset i Tørfjord for å få høre Motvind Saltens syn på vindkreftetableringen til Blastr Green Steel.

Arrangerer folkemøter om Motvind og vindkraft

Planene om etablering at et stålverk med tilhørende vindkraftutbygging har skapt et stort engasjement i Indre Salten.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er svært mange som har engasjert seg i saken som har blitt heftig debattert siden nyheten om at Blastr Green Steel ønsker å etablere et miljøvennlig stålverk mellom Fauske og Sørfold.

For å klare det, må de ha kraft, og den er i stor del planlagt å komme fra vindkraft. Det er en utbygging som svært mange har uttrykket stor skepsis til.

Folkemøter

Siden da har lokallaget av organisasjonen Motvind blitt opprettet, og de arrangerer nå folkemøter i Salten for å fremme sitt syn.

I forrige uke var det møte i Megården, og kommende mandag skal det være møte i SKS Arena klokken 18 i kantinen der.

Skal behandles

I juni skal kommunestyrene i Fauske og Sørfold ta stilling til om de ønsker å la Blastr Green Steel sette i gang med en konsekvensutredning av utbygging av vindkraft.

Det er en utbygging som blant annet reindriftsnæringen har sagt de aldri kommer til å gå med på skal få bli en realitet.

Powered by Labrador CMS