TRIVELIG DAG. Janne Krohn-Hansen (t.v.) er regionansvarlig i NHO. Her er hun sammen med Wanja Jensen i Galvano Tia i samtale med Anette Mikkelborg (t.h.) som har kommet tilbake til arbeidslivet etter hjelp fra mange aktører. Alle foto: Arild Bjørnbakk
TRIVELIG DAG. Janne Krohn-Hansen (t.v.) er regionansvarlig i NHO. Her er hun sammen med Wanja Jensen i Galvano Tia i samtale med Anette Mikkelborg (t.h.) som har kommet tilbake til arbeidslivet etter hjelp fra mange aktører. Alle foto: Arild BjørnbakkMANGE HAR BIDRATT. Det er mange som har bidratt, fra venstre Morten Pedersen, NAV-sjef Fauske, Wanja Jensen, jobbkonsulent Galvano Tia, Anette Mikkelborg, Janne Krohn-Hansen fra NHO, Gert Hansen, daglig leder for Transportindustri, og Tore Amundsen fra Galvano Tia.ROS TIL BEDRIFTEN. Anette Mikkelborg (t.v.) fikk jobb i Transportindustri, og daglig leder Gert Hansen fikk diplom av regionansvarlig i NHO Janne Krohn-Hansen for bedriften sitt bidrag.

Anette fikk hjelp for å komme tilbake til arbeidslivet

Anette Mikkelborg (29) gleder seg hver dag over å kunne gå på jobb igjen etter kronisk sykdom.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Jeg har vært heldig som har fått hjelp og kommet meg tilbake til arbeidslivet. Mange med en kronisk sykdom som meg har blitt sittende i rullestol, forteller Anette.

Fikk hjelp

Anette Mikkelborg er opprinnelig fra Meløy og har bodd på Fauske de tre siste årene. Etter tre år ute av arbeidslivet var det tøft for henne å skulle komme seg tilbake.

Da fikk hun hjelp av flere parter, blant annet NHO-prosjektet «Ringer i vannet». Via Nav kom hun også inn under Galvano Tia, hvor hun fikk en rekrutteringsvei tilbake til arbeidslivet. De sørget for et opplegg i samarbeid med Transportindustri som i dag er hennes arbeidsplass.

Nytt jobbområde

- Vi fikk kartlagt hva som var Annette sin styrke, hvor vi kunne bygge på noe videre, forteller jobbkonsulent Wanja Jensen ved Galvano Tia.

Anette Mikkelborg kunne bruke inntil 15 måneder på å tilpasse seg ny jobb via Galvano Tia, og denne tiden brukte hun på en god måte. Nå er hun fast ansatt.

- Dette er ett av flere gode samarbeidsprosjekter hvor næringslivet bidrar, og de har vi mange av på Fauske, sier Nav-sjef Morten Pedersen.

Mestring

- Det er stor forskjell på dagene nå og da jeg var ute av arbeidslivet. Alt fra de små detaljer til yrkesstolthet, det å kunne bidra selv og det sosiale med jobb, kunne Anette fortelle stolt til sin jobbkonsulent Wanja Jensen fra Galvano Tia.

Det ble rene happeningen da alle aktørene som hadde bidratt var samlet på Transportindustri.

Godt fornøyd

Daglig leder i Transportindustri AS Gert Hansen er svært godt fornøyd med den jobben som Anette nå gjør i bedriften.

Hun tar seg av mye av det administrative og er tilbake for fullt i arbeidslivet. For å kvalifisere seg til jobben tok Anette også utdanning innen regnskap og administrasjon, og i løpet av høsten skal hun ta fagbrev.

Rekruttering

«Ringer i vannet» er NHO sin satsing for å få personer med nedsatt arbeidsevne ut i jobb.

- Vi kartlegger bedriftenes behov, og finner kostnadsfritt riktig person til jobben. Folk som har falt utenfor arbeidslivet får dermed en viktig mulighet til å komme seg i lønnet arbeid igjen, forteller regionansvarlig Janne Krohn-Hansen.

Til daglig sitter hun i Trondheim, men nå hadde hun tatt turen til Fauske for å markere at en arbeidstaker til hadde kommet tilbake til arbeidslivet.

Kobles

«Ringer i vannet» er en rekrutteringsstrategi der man kobler mennesker som av ulike grunner har falt utenfor arbeidslivet med NHO-bedrifter. Prosjektet tar utgangspunkt i arbeidsgivers behov for arbeidskraft.

Arbeidstakeren får tett oppfølging før, under og etter ansettelse. Ordningen åpner for en kortere kostnadsfri praksisperiode uten arbeidsgiveransvar. Målet er fast ansettelse og flere tilbake i arbeidslivet.

Powered by Labrador CMS