BEFAL. Far Roger og datter Alice er befal i samme heimevernstropp. Foto: Sverre Breivik
BEFAL. Far Roger og datter Alice er befal i samme heimevernstropp.

Alice (21) går i pappas fotspor

Sist uke ledet løytnant Roger Øksheim (42) sin tropp under HV-øvelsen på Drevjamoen. Datteren Alice (21) var hans nærmeste befal.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Torsdag kveld kom de hjem fra Drevjamoen etter en ukes øvelse med soldatene i Saltfjellet heimeverdområde.

Pappa Roger Øksheim har vært i Heimevernet siden 1992, mens datteren Alice (21) hadde sin første øvelse med HV etter å ha blitt overflyttet fra Luftforsvaret i sommer.

Interesse i mange år

Alice har hatt interessen for det militære siden ungdomsskolen, og etter å ha tatt utskrevet sersjantkurs i Luftforsvaret med påfølgende plikttjeneste, søkte hun i sommer om å bli overflyttet til Heimevernet.

- Jeg ble ferdig med tjenesten på Bodø flystasjon i sommer og søkte overflytting til Heimevernet. En uke før øvelsen fikk jeg svar om at overføringen var i orden. Dermed var det bare å pakke sakene og dra nedover for å være min fars nærmeste befal, sier Alice.

Bursdag på øvelse

Rogers første øvelse var i 1992. Da feiret han sin 21-årsdag på øvelsen, mens Alice var seks måneder gammel. Under denne øvelsen feiret han sin 42. bursdag, også den på øvelse, men med datteren til stede. Og det ble feiret med kake i leiren.

Sjef over 35 menn

Alice har sersjants grad og dermed sammen med sin far sjefen for troppen på 35 voksne mannfolk fra hele Salten.
- Jeg synes det har gått veldig bra og tenker ikke over det med kjønn og alder når vi er på øvelse. Vi har våre oppgaver og vi har jo øvelser for å lære og å være forberedt dersom vi blir kalt ut på oppdrag, sier hun med et smil.

Pappa er dyktig

- Hvordan er det å være på øvelse med pappa som sjef?

- Det har gått veldig bra. Jeg er ikke redd for å spørre eller å gjøre feil. Pappa er dyktig i dette, det har jeg selv sett på øvelsen, sier hun.

Stolt av datteren

Roger er stolt over datteren og synes det er flott at hun også har samme interesse som han. Og han synes det er flott at hun fikk overføring til Heimevernet.

- Må si jeg er stolt av Alice. Hadde aldri trodd hun skulle følge i mine feltstøvler, og hun gjør en kjempejobb. Vi trengte befal i Heimevernet og manglet sersjanter til øvelsen. Synes det er bra å se at Forsvaret er i stand til å snu seg fort når de ordnet rask overføring, sier Roger Øksheim.

På tredje paret

Roger har vært 21 år i Heimevernet og man står tjenestepliktig til det året man fyller 44, men det er åpning for å være med til man er 60 år. Hvor lenge har Roger tenkt å være med?

- Jeg har slitt ut to par feltstøvler og har nettopp fått mitt tredje par. Når det paret er utslitt skal jeg gi meg, sier Roger Øksheim.

Heimevernet har jevnlige øvelser, og for befal så er det årlig. De kan bli utkalt til krig, større ulykker, leteaksjoner og katastrofer med flom og andre ting. Derfor er øvelsene svært viktige for å vedlikeholde kompetansen.

Powered by Labrador CMS