Relatert innhold
Flere enn ventet ber om boliglån
Etterspørselen etter lån med pant i bolig økte mer enn ventet i andre kvartal i år, ifølge bankene.
Også etterspørselen etter førstehjemslån økte mer enn ventet, mens etterspørselen etter fastrentelån var om lag uendret, viser utlånsundersøkelsen til Norges Bank for andre kvartal.
Økningen i etterspørselen var sterkere enn ventet – også etter at lettelsene i utlånsforskriften fra nyttår tas med i betraktningen.
Boliglånsrentene falt litt i andre kvartal, og bankene venter at utlånsrentene vil falle noe mer i tredje kvartal. Bankene har fått kritikk for å vente lenge med å sette ned rentene etter at styrigsrenta ble kuttet i juni.
At rentenivået samlet sett skal videre ned fra andre kvartal kan skyldes at allerede varslede rentekutt først trer i kraft i tredje kvartal.
Norges Banks renteprognose tilsier for øvrig at styringsrenta kan bli satt ned ytterligere 0,25 prosentpoeng før nyttår.
– Bankene forventer at etterspørselen etter boliglån vil øke litt i tredje kvartal, men venter om lag uendret etterspørsel etter fastrentelån, skriver Norges Bank i sammendraget.
Kredittpraksisen overfor husholdningene var om lag uendret i andre kvartal.
Situasjonen er innenfor normalen
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) vurderer at kraftsituasjonen er innenfor det normale. Det opplyser de i en pressemelding.
NVE forventer at det vil være tilstrekkelig tilgang på kraft gjennom vinteren. Den samlede magasinfyllingen i Norge er omtrent på normalt nivå.
Kraftsituasjonen i Sørvest-Norge er også innenfor normalen, selv om magasinfyllingen er lav for årstiden.
Slik blir fredagens strømpris
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 2,6 øre per kilowattime (kWh) fredag og en makspris på 3,6 øre, melder NTB.
Fredagens snittpris per kWh er 1,1 øre høyere enn torsdag og 13,6 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,6 øre per kWh og snittprisen var 1,5 øre.
Maksprisen fredag på 3,6 øre per kWh er mellom klokken 14 og 15. Den er 0,3 øre høyere enn torsdag og 18,3 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 1,2 øre per kWh mellom klokken 5 og 6 på natten.
Billigst strøm på natta
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,4 øre per kilowattime (kWh) torsdag og en makspris på 3,3 øre, melder NTB.
Torsdagens snittpris per kWh er 0,5 øre høyere enn onsdag og 18,6 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,8 øre per kWh og snittprisen var 1,4 øre.
Maksprisen torsdag på 3,3 øre per kWh er mellom klokken 22 og 23. Den er 1,2 øre høyere enn onsdag og 24,7 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 0 øre per kWh mellom klokken 2 og 3 på natten.
Billigst strøm utpå dagen
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 0,9 øre per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 3 øre, melder NTB.
Tirsdagens snittpris per kWh er 1,09 øre lavere enn mandag og 28,9 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 1,4 øre per kWh og snittprisen var 1,4 øre.
Maksprisen tirsdag på 3 øre per kWh er mellom klokken 8 og 9 på morgenen. Den er 0,6 øre lavere enn mandag og 30,3 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på -1,5 øre per kWh mellom klokken 14 og 15.
Dette koster strømmen på lørdag
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,9 øre per kilowattime (kWh) lørdag og en makspris på 2,8 øre.
Lørdagens snittpris per kWh er 0,2 øre lavere enn fredag og 26,1 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 2,9 øre per kWh og snittprisen var 1,8 øre.
Maksprisen lørdag på 2,8 øre per kWh er mellom klokken 17 og 18. Den er 0,6 øre lavere enn fredag og 27,03 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 1,2 øre per kWh mellom klokken 23 og 00.
Stenger toaletter
Grunnet en teknisk feil var toalettene ved badeplassen i Nordvika stengt over helga 1. til 3. august. Det meldte Fauske kommune på sin nettside i forkant.
- Det er fortsatt mulig å bruke badeplassen, men det vil ikke være tilgjengelige toaletter, opplyste de.
Svak økning i ledigheten
Ved utgangen av juli var 65.000 personer registrert som helt arbeidsledige hos Nav. Det utgjør 2,2 prosent av arbeidsstyrken, melder NTB.
– Vi anslår en svak økning i helt ledige, basert på utviklingen i antallet helt ledige dagpengemottakere. Arbeidsledigheten er likevel på et lavt nivå, og det utlyses stadig flere stillinger, sier avdelingsdirektør Ole Christian Lien i Nav i en pressemelding.
Samtidig var 17.800 personer delvis arbeidsledige, mens 9300 arbeidssøkere deltok på tiltak. Dermed var 92.000 personer registrert som arbeidssøkere hos Nav.
Mindre vann i magasinene
Fyllingsgraden i norske vannmagasiner har gått ned til 72 prosent, viser ny statistikk fra NVE.
– Fyllingsgraden har sunket og ligger nå under normalen for denne tiden av året, skriver Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).
Ved utgangen av uke 30 var fyllingsgraden på 72,0 prosent, en nedgang på 0,1 prosentpoeng fra uken før, skriver NTB.
Den samlede graden er lavere enn normalen for samme periode de siste 20 årene, som er et nivå på 74,4 prosent.
Det er magasinene i Øst-, Sørvest- og Vest-Norge som trekker ned.
Nå er det billigst
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 2,2 øre per kilowattime (kWh) torsdag og en makspris på 2,9 øre, melder NTB.
Torsdagens snittpris per kWh er 0,008 øre høyere enn onsdag og 22,8 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 3,3 øre per kWh og snittprisen var 2,4 øre.
Maksprisen torsdag på 2,9 øre per kWh er mellom klokken 19 og 20. Den er 1,007 øre lavere enn onsdag og 25,1 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 1,8 øre per kWh mellom klokken 8 og 9 på morgenen og er den laveste i landet.
Færre konkurser i Indre Salten
Det var to konkurser i Fauske kommune i andre kvartal 2025. Dette er en nedgang fra fire konkurser i samme periode i 2024, noe som tilsvarer en reduksjon på 50 prosent, melder Statistisk sentralbyrå.
Hittil i år har det vært fire konkurser i Fauske. I hele fjor var det 10.
Det har ikke vært noen konkurser i Saltdal, Beiarn eller Sørfold så langt i år, men i 2024 var det én i hver kommune.
Slik blir strømprisen tirsdag
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 2,2 øre per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 3,3 øre, melder NTB.
Tirsdagens snittpris per kWh er 0,1 øre høyere enn mandag og 26,9 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 2,9 øre per kWh og snittprisen var 2,2 øre.
Maksprisen tirsdag på 3,3 øre per kWh er mellom klokken 6 og 7 på morgenen. Den er 0,7 øre høyere enn mandag og 28,1 øre lavere enn samme dag året før.
Minsteprisen blir på 1,9 øre per kWh mellom klokken 9 og 10 på formiddagen og er den laveste i landet.
Minibanken åpner snart
Beiarn kommune melder på sine nettsider at minibanken åpner igjen om et par dager.
- Nokas har lovet oss levering førstkommende onsdag, 30/7, så da skal minibanken være i drift igjen, opplyser de.
Funn av legionella ved Røsvik samfunnshus
Sørfold kommune har åpnet Røsvik samfunnshus, med unntak av garderober og dusjanlegg. Det er påvist legionellabakterier i vannsystemet ved Røsvik samfunnshus.
Legionella er en bakterie som finnes naturlig i vann, og kan i enkelttilfeller forårsake legionærsykdom – en alvorlig form for lungebetennelse. Smitte skjer gjennom innånding av vanndamp eller aerosoler, ikke ved å drikke vann.
Eksplosjon i gassflaske i bil i Bodø – en person skadet
En gassflaske har eksplodert i en bil i Bodø sentrum. En person er skadet og er fraktet til sykehus.
Den skadede er fraktet til Nordlandssykehuset i Bodø, opplyser operasjonsleder Yngvar Fredriksen i politiloggen.
Det brant i bilen etter hendelsen, men det var ikke fare for spredning.
Brannvesenet har nå kontroll på stedet, og det skal ikke være fare for nye eksplosjoner.
– Slik politiet forstår saken nå, sto det et lite gassdrevet kjøleskap som var koblet til en gassflaske bak i varebilen.
Bilen sto parkert når hendelsen skjedde.
Både bilen og kjøleskapet er tatt i beslag og vil bli undersøkt av tekniker hos politiet, opplyses det. Det var kun den skadede som var involvert i hendelsen.
Fondssalg kan gi uventet restskatt
Selger du aksjefond og tar ut gevinst, må du skatte av gevinsten. Hvis dette beløpet ikke er med i skattekortet ditt, kan skattetrekket bli for lavt.
Tall fra Verdipapirfondenes forening viser at nordmenn har solgt unna verdipapirfond i år, skriver Skatteetaten i en pressemelding. Det meste fant sted i mars, og salgene var i hovedsak i aksjefond.
Om du selger aksjefond og tar ut gevinst, må du skatte 37,84 prosent av gevinsten. Hvis dette beløpet ikke er med i skattekortet ditt, kan skattetrekket ditt bli for lavt.
Skattedirektør Nina Schanke Funnemark i Skatteetaten ber alle som har solgt aksjefond, om å ta en ekstra sjekk i skattekortet.
– Realiserer du gevinst av aksjefond, endrer ikke skattekortet ditt seg automatisk, sier hun.
Hvis du selger aksjefond, men velger å beholde verdiene på aksjesparekontoen din, blir ikke gevinsten skattlagt, og det gis ikke fradrag for tap.
Funnemark oppfordrer særlig til å sjekke skattekortet når det skjer større endringer i livet:
– Skjer det endringer i din privatøkonomi, må du selv sjekke og eventuelt oppdatere tallene i skattekortet.
Varsler nedbemanning
Statkraft varslet nedbemanning da de tirsdag presenterte sine resultater for andre kvartal, med 5,1 milliarder i minus før skatt.
– Endringene vi gjør vil dessverre inkludere overtallighet, og vi vil gjøre dét vi kan for å begrense usikkerheten og redusere de negative effektene på vår viktigste ressurs: Folkene våre, sier Statkraft-sjef Birgitte Ringstad Vartdal i en pressemelding.
Nedbemanningen kommer som følge av at selskapet har satt seg et mål om å redusere kostnadene med rundt 2,9 milliarder kroner årlig innen 2027. Hvem av selskapets 6867 fulltidsansatte som rammes, vil være klart neste år, ifølge leder for medierelasjoner Andreas Tinglum i Statkraft.
Til E24 opplyser Statkraft at det ikke er klart ennå hvor mange som vil miste jobben.
– Vi har ikke noe eksakt måltall på det. Mange faktorer slår inn. Det blir ikke masseoppsigelser, men det kommer til å ende med vesentlig færre ansatte, sier Tinglum.
Senere tirsdag melder E24 at selskapet bekrefter at de internt har delt tidlige anslag som tilsier at 500 ansatte kan bli rammet.
Men allerede i mai varslet Statkraft overfor Energiwatch at de ventet å nedbemanne 1000 ansatte.
– Salgsprosessene vi har annonsert, pågår. Noen går raskere enn forventet, andre tregere. Når vi har gjennomført alle nedsalgsprosessene, forventer vi at antall ansatte vil gå ned med cirka 1000 årsverk i Statkraft, sa konsernsjef Vartdal til Energiwatch da.
De fleste av de ansatte som rammes, knyttes til Statkraft Varme, prosjekter i India og ladeselskapet Mer, som selges. Selskapet har også varslet en stor reduksjon i hydrogensatsingen, som 60 ansatte er knyttet til. I tillegg sa Vartdal at det er 100 til 200 ansatte i andre deler av Statkraft som rammes.
Beslagla førerkort i kontroll
Operasjonsleder Yngvar Fredriksen opplyser på Politiloggen at UP og patruljen fra Fauske har gjennomført laserkontroll på RV.80 i 80-sonen. Der ble det beslaglagt ett førerkort hvor hastigheten ble målt til 133 km/t.
- Det ble også skrevet ut to forenklede forelegg hvor høyeste hastighet var 111 km/t. Ni førere ble også kontrollert for promille, der var alt ok.
Slik blir strømprisene tirsdag
I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 2,2 øre per kilowattime (kWh) tirsdag og en makspris på 2,7 øre.
Tirsdagens snittpris per kWh er 0,2 øre lavere enn mandag og 25,1 øre lavere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
For tre år siden var maksprisen 2,1 øre per kWh og snittprisen var 1,9 øre.
Maksprisen tirsdag på 2,7 øre per kWh er mellom klokken 10 og 11 på formiddagen. Den er 0,5 øre lavere enn mandag og 26,8 øre lavere enn samme dag året før.