FOTBALL-LØRDAG. I SKS Arena går det to fotballkamper lørdag - viktige på hver sin måte. Først møter Stjernelaget med flere kjente gjestespillere et lag med tidligere Sprint-helter klokken 13. To timer senere er det avspark i opprykkskvaliken mellom klubbens A-lag og Mjølner.

Synspunkt: 

To viktige fotballkamper - på hver sin måte

Showkamp for TV-aksjonen avløses av blodig alvor i kampen om opprykk til 3. divisjon. Det er mye fotball å glede seg til i SKS Arena kommende lørdag. 

Publisert

Lørdag spilles to fotballkamper i SKS Arena, og begge er på hver sin måte veldig viktige.

Før Fauske/Sprints A-lag møter Mjølner klokken 15 til kvalifisering om en plass i neste års tredjedivisjon, møter Stjernelaget i Sprint tidligere Sprint-spillere til en showkamp klokken 13 til inntekt for årets TV-aksjon.

Stjernelaget er Sprint sitt nyeste - og herligste - tilskudd.

Laget ble startet opp i samarbeid med NFF Nordland og er et fotballag for jenter og gutter som ikke finner seg til rette på ordinære fotballag, eller som har en funksjonsnedsettelse og ønsker et tilpasset tilbud for å kunne spille fotball.

Det har gått over all forventning og de har markert seg positivt på flere turneringer, blant annet Landsturneringen i Bergen, og er et tilskudd som virkelig viser at fotball er for alle, og at idrettsglede er for alle.

Alle som har drevet lagidrett vet hvor stor betydning et lag kan ha. Verdensdagen for psykisk helse har nettopp passert, og da var det naturlig nok ekstra fokus på temaet.

Å være del av et lag i medgang er kjempegøy. Å ha et lag i ryggen i motgang kan være helt avgjørende.

Stjernelaget har fått med seg noen finfine gjestespillere til kampen som jeg håper riktig mange tar turen for å se, og for å støtte tv-aksjonen som i år går til Atlas Alliansen.

Mottoet i år er å åpne dører for funksjonshemmede som lever i krig og fattigdom.

- Spillerne gleder seg veldig, sier ansvarlig for Stjernelaget, Stian Olsen.

Det gjør sikkert de Sprint-spillerne som skal i aksjon klokken 15 også.

I potten ligger en plass i neste års tredjedivisjon, noe Sprint - som har vært i fjerde år etter år - veldig gjerne vil sikre seg.

De spilte kvalik i fjor også og da røk opprykket i straffekonk, etter at laget ledet helt til på overtid av andre ekstraomgang.

Spillerne vil nok gjøre alt for å unngå den følelsen igjen.

Også i 2006 var det kvalik i oktober for Sprint, da om opprykk til den gangs andredivisjon.

Også da var det Mjølner som var motstander.

I første kamp, som da gikk i Narvik, tapte Sprint 0-2 etter to sene scoringer. Hjemme ble det 2-2 og Mjølner rykket opp.

Sprint har vunnet ni av ni mulige hjemmekamper i serien. Det er et godt utgangspunkt for kampen i SKS Arena lørdag.

Laget har pøst inn scoringer i det siste, og bør gå inn med en god følelse og en stor tro på at dette kan de ta.

De møter et godt lag, men det skal være mulig å få seg et meget godt utgangspunkt foran neste helgs returoppgjør i Narvik.

Men fotball er tidvis rare greier og kamper lever sitt eget liv.

Sprint vil som nevnt gjerne rykke opp ett nivå. 

Over to kamper mot Mjølner (uten at jeg har sett veldig mye av Mjølner i år, men jeg lener meg på det som rapporteres) skal det være mulig.

Sprint har seriens suverene toppscorer i Richard Johansen Halvorsen i den ene enden av banen, og laget slapp inn suverent færrest mål i Hesa-serien i år.

Utgangspunktet er godt, og alt ligger til rette for to flotte fotballkamper lørdag - viktige på hver sin måte.

Powered by Labrador CMS