Synspunkt

Det er vanskelig for oss å ettergå dette

De ekstra midlene til lavterskeltilbud innenfor psykisk helse bør øremerkes.

Publisert

I løpet av 2024 og 2025 har Fauske, Saltdal, Sørfold og Beiarn fått til sammen 1,75 millioner kroner i ekstra midler til lavterskeltilbud innenfor psykisk helse.

Disse pengene er ikke øremerket, noe som innebærer at kommunene ikke trenger å rapportere inn hva de har blitt brukt til.

Vi har prøvd å finne ut om de fire kommunene vi dekker har brukt pengene til det som var meningen.

Alle svarer at de har styrket eller utvidet eksisterende tilbud, eller bruker pengene på å utvikle nye tilbud. Problemet er at de ikke nødvendigvis kan vise oss regnskapstall på dette.

Nå vil ikke jeg mistenkeliggjøre kommunene og påstå at pengene har gått til helt andre ting, men siden de ekstra midlene ikke er øremerket, er det vanskelig for oss å ettergå dette.

Vi vet også at det er kommuner som har latt pengene gå inn i "det store sorte hullet", som for eksempel Bjørnafjorden kommune på Vestlandet.

Lokalavisa skal være både lim og lupe i samfunnet, og når vi tar i bruk lupe handler det om å stille kritiske spørsmål og å følge med på de som har makta.

Det er det vi gjør når vi prøver å finne ut hva de ekstra pengene har gått til, i forbindelse med at vi har ekstra fokus på temaet psykisk helse for tiden.

Vi har også kontaktet helse- og omsorgsdepartementet for å finne ut hvorfor midlene ikke har vært øremerket så langt, og om det er noe de vurderer å gjøre heretter.

Det første spørsmålet har av en eller annen grunn ikke vært så enkelt å få svar på.

Når det er sagt, er det ingen tvil om at det foregår mye bra i kommunene. Flere planlegger tilbudet Rask Psykisk Helsehjelp, og alle har et eller annet lavterskeltilbud.

Beiarn har for eksempel hatt et dagsenter siden 1996, der det er åpent fire dager i uka. Der er det både frokost, turer og andre aktiviteter som foregår. De planlegger bygging av nytt dagsenter til neste år.

Tirsdag var jeg med på dagslysturen som er et ukentlig tilbud på Straumen i Sørfold. Dette er et lavterskeltilbud som psykiatrisk sykepleier i kommunen dro i gang for rundt fire år siden.

Noe av det som er så fint, er at det er mulig for absolutt alle å være med på dette. Gammel eller ung, pensjonist, skiftarbeider eller hjemmeværende - så lenge du er ledig tirsdag formiddag så kan du delta. Man trenger ikke å gå tur engang, men kan sitte rundt bålet i grillhuset og drikke kaffe.

Dette er et eksempel på et lavterskeltilbud som koster minimalt. Det er snakk om utgifter til kaffe, noe å bite i og en sekk ved i ny og ne - dersom ikke en lokal bedrift allerede har sponset det. I tillegg bruker selvsagt Karianne av sin arbeidstid til å være til stede.

Når man snakker med de som benytter seg av tilbudet, kommer det fram at dagslysturen blant annet er med på å få dem ut på tur, og at de treffer andre mennesker. Det er ingen tvil om at tilbudet er viktig for dem, spesielt de som bor alene.

Da forslaget til statsbudsjett ble lagt fram torsdag, går det fram at styrkingen av budsjettet til psykisk helse og rus fortsetter. De har tidligere lovet tre milliarder kroner over ti år, og med neste års økning har de sørget for 1,2 milliarder kroner mer til psykisk helse så langt.

Forhåpentligvis skal disse pengene øremerkes, så man kan være sikker på at de brukes til det de er tenkt.

Powered by Labrador CMS