Publisert: 31.10.2006 kl. 07:30
99 79 28 35
FAUSKE: Rundt tjue voksne og barn hadde funnet veien til biblioteket fredag ettermiddag.
Fortalte om Gullhår
Alle ungene som møtte opp hadde tatt med seg bamsen sin. Ungene passet godt på bamsene mens avdelingsleder på barneavdelingen, John Harry Nilsen fortalte historier. Han hadde en fin dramatisering av blant annet eventyret om Gullhår og de tre bjørnene.
Mens Nilsen fortalte fulgte ungene begeistret med. De brøt ut i latter flere ganger mens han spilte rollen som Gullhår som både spiste de tre bjørnenes mat og prøvde sengene deres.
Tok med seg Doffen
Line Rones Olsen (4) synes at det var spennende å høre på fortellingene. Dette var tredje gang hun deltok på bamsedagen. Hun er ivrig til å se i bøker og høre på lydbøker hjemme i tillegg til at hun ofte er på biblioteket. På bamsedagen hadde hun med seg hundebamsen Doffen.
- Jeg koser av og til med denne bamsen, men det er Ba og Hemlin som jeg bruker å ha med meg når jeg legger meg, sier hun. Hun går ofte tur med Doffen i bånd i stua og det var han som fikk æren av å være med på Bamsedagen.
I hele Norden
Bamsedagen eller "Den internasjonale teddybjørn-dagen" som den også kalles, arrangeres hvert år på bibliotek i Norden. På denne dagen har bibliotekene forskjellige arrangement der teddybjørnen står i sentrum.
- Denne dagen skal vi fokusere på vennskap og det å være snille med hverandre, forteller Nilsen. Han sier at etter hvert så har flere skoler og barnehager også adoptert idéen om en slik dag.
Dramatiserer fortellingene
- Vi har lagt vekt på å fortelle noen historier til ungene som kommer. De første gangene vi arrangerte dette leste jeg Ole Brum for dem. Jeg fant fort ut at det ikke fungerer så bra på små unger, så jeg har valgt å dramatisere fortellingene og forkorte dem mer. Jeg bruker også ting underveis og ungene blir mer engasjerte når jeg for eksempel velter stoler og springer og åpner døren. Jeg prøver å engasjere dem litt i fortellingene, sier han.
Få møtte opp
Oppmøtet var ikke som forventet på Bamsedagen i år.
- I fjor hadde vi førti stykker som kom hit på Bamsedagen. Det har vært mange her og sjekket tidspunktet i forkant så vi trodde det skulle komme flere. Det er mulig det kom så få siden det er fredag og helg, sier han.
På bamsedagen hadde biblioteket også en utstilling av bøker og bamser i anledning dagen.
gro.smith@saltenposten.no
Foto: Gro Smith
