Fire aktører i Bodø går sammen om et pilotprosjekt på det som kan bli Norges aller største satsing på elbiler.
Publisert: 28.02.2009 kl. 08:00
BODØ: For mange er elbil synonymt med små og stort sett veldig upraktiske bybiler, som gjerne går sakte og ser litt tåpelige ut.
Dette er et bilde som snart kommer til å forsvinne. Elbiler anno 2009 er kjøretøy som er av utseende basert på sine bensin- og dieseldrevne søsken, og klarer akkurat de samme oppgavene.
Derfor mener Bodø Energi, Umoe iTet, PublicOnline og Avis Bilutleie at det er på tide å få byttet ut mye av den fossilt drevne bilparken i byene i Norge med et mer miljøvennlig alternativ.
Moving City
De ser for seg at det kan leases og leies ut elbiler til både privat- og bedriftsmarkedet gjennom de fire partnerne i som har gått sammen om ideen.
Ideen har fått navnet Moving City, og skal nå settes ut i livet i et fullskala forskningsprosjekt.
Konsernrådgiver i Bodø Energi, Mads Pinnerød, har jobbet med dette prosjektet siden september 2008. Han er glad for at partene nå kan komme i gang med et forprosjekt, for å finne ut om det er praktisk mulig å utstyre de som ferdes mye i bytrafikken med elektriske kjøretøy.
Teste ut
- Dette er helt klart en av de mest spenstige satsingene som er gjort på bruk av elbil i Norge, men teknologien er kommet så langt at vi mener det vil være mulig, forteller Pinnerød.
Med suksess i testfasen ønsker Moving City å etablere seg i mange av byene i Norge.
I forprosjektet skal det først og fremst jobbes med rent praktiske ting, som hvilke biler som skal brukes og om det fungerer for brukerne.
Billig drift
Foruten å være mye mer miljøvennlige, har også elbilen en annen meget stor fordel. Selv om den gjerne koster rundt 100.000 kroner mer enn sin fossiltvilling, har den ofte driftsutgifter på rundt en tiendedel.
Der en dieselbil kjørt i vanlig firmatrafikk i en by kan ha en drivstoffutgift på 15.000 kroner i året, slipper det elektriske alternativet unna med knappe 1.500 kroner.
Når det i tillegg er gratis parkering på offentlige plasser, fri ferdsel i kollektivfelt og rimeligere årsavgift og forsikring er det slett ikke rart at noen har tenkt fram et slikt konsept som dette.
Bodø by og Moving City går helt klart en meget spennende framtid i møte.
Les denne og andre bil- og motorsaker i Saltenpostens bilekstra i dagens papiravis.
