Forbausende nei

Publisert: 13.02.2010 kl. 08:00

Det er sjelden kost av et kommunestyre å takke nei til en etablering med minst 20 arbeidsplasser, en høyteknologisk bedrift og mer enn nok av fjernvarme til en hel by. Politikerne i Fauske overrasket mange torsdag.

Vi tror til og med de politikerne som stemte nei, ble forbauset. Noen av dem håpet nok innerst inne at de ikke skulle utgjøre noe flertall.

Overraskende var det også hvem som stemte nei til forbrenningsanlegget på Finneid. De som vanligvis karakteriseres som miljøpartier, Senterpartiet, Venstre og AUF stemte ja til anlegget.

De som vi regner som udiskutabelt positive til næringslivet og nyetablering av industri, Fremskrittspartiet og Arbeiderpartiet stemte nei. Til denne gruppen regner vi også flere av Felleslistas medlemmer i kommunestyret, tidligere Ap-medlemmer.

Fremskrittspartiet må ta hovedansvaret for avslaget. De tilhører flertallet som styrer Fauske. De burde på et langt tidligere tidspunkt ha avklart sitt standpunkt. Både av hensyn til Avfallsenergi og det borgerlige flertallet de tilhører.

Blant andre motstandere til forbrenningsanlegget, overrasker lakseoppdretterne i Fauske oss mest. Deres eget ønske om økt produksjon i Skjerstadfjorden møtes med frykt for forurensing og miljøødeleggelser, og det av miljømyndigheter. Naboer til deres planlagte etablering i Kobbelv protesterer mot utsikten de får. De møter seg selv i døra.

At de som bor på Finneid protesterte mot forbrenningsanlegget, er forståelig. De fryktet en visuell forurensing av industrietableringen i nabolaget. Frykten for giftige utslipp ble aldri dokumentert.

Tvert imot, er det ingen faglige instanser og heller ingen seriøse miljøorganisasjoner, som på dette stadiet har advart mot et slikt anlegg. Bellona er blant dem som har applaudert teknologien.

De politikerne som stemte nei, tok først og fremst hensyn til naboenes protester. De ønsket å høste politisk gevinst lokalt, og da ofret de en bedriftsetablering i Fauske.

De må ha kalkulert inn at andre industribedrifter som kunne tenkt å etablere seg på Fauske, nå vil sky kommunen. Frykten for å kaste bort penger på planlegging vil holde dem borte.

Vi håper Avfallsenergi AS har mot og penger til å forsøke seg i nok en kommune. En spennende miljøbedrift fortjener å lykkes. Så får Fauske nøye seg med at vogntogene med farlig avfall kjører forbi Finneid.

Diskuter denne saken

Innsendt av grete vollan 15.02.2010 16:04:19 Varsle!

Bra leder!

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Saltenposten ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Sykkelungdom får treningstilbud

Fra torsdag blir det sykkeltrening for ungdom på Fauske. Les mer

Håndballkamp på Rognan

Junkeren møter Bardu i Saltdalshallen søndag. Les mer

Stopp for skiløype

Foreløpig er det ikke penger til å kjøre opp løyper i det store utfartsområdet fra Fridal og mot Sætervatn i vinter. Les mer 1

Pateys Pipe opptrer på Fagers

– Vi er storfornøyde med å få Pateys Pipe til Fauske, de er et veldig spennende band å få med seg for de som virkelig setter pris på dyktige musikere, sier Øystein Gangstøe i Fauske Bluesklubb til Saltenposten. Les mer

Gode snøforhold i Sulis-fjellene

Statskog Fjelltjenesten kan melde om gode snø- og skiforhold i deler av Indre Salten. Les mer

Kjedekollisjon på Fauske

Fire biler var involvert i en kjedekollisjon ved Omars auto på Fauske torsdag formiddag Les mer

Bøter verre enn prikker

Bøter er omtrent dobbelt så skremmende som prikkbelastning for norske bilister, viser en ny undersøkelse. Les mer

Flytter festivalen

Årets Mons Petter-festival flyttes med en hel uke. Les mer

Elgpåkjørsel i Saltdal

Onsdag kveld ble en elg påkjørt og skadet på Brenne i Saltdal. Les mer

FKSK dropper A-lag

Klubben vil ikke drive rovdrift på guttespillere og juniorer. Enig? Si din mening. Les mer

Fortsatt ikke avhørt

Den 39 år gamle mannen som er siktet etter brannen i Sulitjelma 2. juledag, er fortsatt ikke blitt avhørt. Les mer

Foreslår ferger døgnet rundt

For E6 Mørsvikbotn-Ballangen anbefales utbygging av vei og døgnåpent fergetilbud. Les mer

Vi trenger et mat-løft

Det var på høy tid at noen tok tak i matbransjen i Salten. Les mer

 

Svikter på leksehjelp

Fauske må nok en gang stå i skammekroken i skolesammenheng. Les mer 2

God reklame for melk

Kyrne har aldri hatt det så godt som de har det i dag. Og melka har aldri vært så sunn og frisk. Les mer 1

 

Hvor blir det av folkefesten?

Fauske IL Langrenn imponerer, men hva gjør resten av Fauske for å skape NM-fest? Les mer 3

Fjellrev truet av Jernbaneverket

Det er på tide at Jernbaneverket får ordre om å iverksette ekstraordinære rutiner på Saltfjellet. Les tirsdagens leder 1

Framtiden til Fauna

Fauskes næringsselskap, Fauna skal bli blant de ti beste i sitt slag i Nord-Norge. Les tirsdagens leder

Utfordrende rådmann

Even Ediassen inntar farsrollen, mens «mor» Siv Anita Johnsen Brekke vil oppfylle valgløftene. Les mer

17 års kamp for utleiehytte

Det er på tide at Finn Strand får lov til å bygge en utleiehytte på eiendommen sin på Storjord. Les mer

Flagget for framtida

Kineserne er selvsagt ute etter profitt de også, men de tenker ikke så kortsiktig som Orkla. Det er beslutningen onsdag et godt bevis på. Les mer 2

Ja til alderdom

At nordmenn hopper på AFP-bølgen ved første mulighet er bare en myte. Les mer 2

 

Ren samvittighet

19 prosent av nordmenn kjøper nå tjenester som de tidligere utførte selv. Hva skjedde med å utføre et ærlig dags arbeid på egen hånd? Les mer

 

Mobbing igjen

Enda en gang er mobbing på sakskartet i kommunen. Les mer 15

Vi trenger et mat-løft

Det var på høy tid at noen tok tak i matbransjen i Salten. Les mer

 

Livets lyse side

Menneskers skjebne kan være tragisk. Men menneskers skjebne kan også være rimelig fantastisk. Les mer 1

Svikter på leksehjelp

Fauske må nok en gang stå i skammekroken i skolesammenheng. Les mer 2

God reklame for melk

Kyrne har aldri hatt det så godt som de har det i dag. Og melka har aldri vært så sunn og frisk. Les mer 1

Hvor er det best å bo?

Norges mest attraktive sted skal kåres i juni 2012. Det er bare å stemme ivei! Les mer

Hvor blir det av folkefesten?

Fauske IL Langrenn imponerer, men hva gjør resten av Fauske for å skape NM-fest? Les mer 3

Det skal ikke være et ork

Selv om mange begynner et nytt og bedre liv i januar, så skal det være endringer man kan leve med. Les mer

Bare å glede seg til 2012

Året lover mange høydepunkter. Hva gleder du deg mest til? Les mer 1

 
Tracker image