De folkevalgte bør velge

Publisert: 06.02.2010 kl. 11:20 , Endret: 06.02.2010 kl. 11:24

Det er unødvendig å bruke over 100.000 kroner på få ytterligere råd

LEDER:Torsdag i neste uke skal kommunestyret i Fauske avgjøre om det blir folkeavstemning om etableringen av et forbrenningsanlegg på Finneid. Avslår kommunestyret det ønsket, vil politikerne deretter avgjøre forbrenningsanleggets skjebne.

De som kjemper iherdig mot etableringen, er også forkjempere for å få en folkeavstemning. Men de har egentlig bare bedt om å få en folkeavstemning dersom det skulle vise seg at det blir flertall i kommunestyret for anlegget. Nå kan den komme i forkant.

Å arrangere en folkeavstemning i etterkant av et positivt vedtak, vil være dumt av flere årsaker. Men først og fremst fordi en folkeavstemning bare kan være rådgivende for politikerne.

Verdien av et slikt råd vil uansett være avhengig av deltakelsen. Hvis under halvparten av de stemmeberettigede bruker stemmeseddelen, vil rådet ha liten verdi. Da vil flertallets syn være at dette var en unødvendig sak å holde folkeavstemning om.

Vi tror en folkeavstemning først og fremst vil engasjere de som er mot anlegget. De som enten er for etableringen eller likegyldig, vil ikke så lett la seg lokke til stemmeurnene.

Folkeavstemningen har dessuten en annen svakhet i denne saken, og den ligger i argumentasjonen mot forbrenningsanlegget. For noen går det på plasseringen av anlegget på Finneid, og for andre er det hvorvidt anlegget vil forurense Fauske.

Så langt er det ikke kommet innvendinger fra faglige instanser mot et slikt forbrenningsanlegg. Tvert i mot, mye tyder på at det vil forurense mindre enn et vanlig forbrenningsanlegg for søppel. Det vil si et slikt som man planlegger å bygge i Bodø, for blant annet å forbrenne husholdningsavfall fra Fauske.

For naboene er den visuelle forurensingen et vektig argument, slik det vil være med mange naboer til et industriområde. Men det gir ikke god nok grunn til å arrangere en folkeavstemning.

Vi tror politikerne i Fauske har fått god innsikt i argumentene til motstanderne av anlegget. Det er unødvendig å bruke over 100.000 kroner på få ytterligere råd.

Politikerne har fått mandat av folket til å avgjøre slike etableringer. Det bør de klare uten å holde en folkeavstemning.

Sykkelungdom får treningstilbud

Fra torsdag blir det sykkeltrening for ungdom på Fauske. Les mer

Håndballkamp på Rognan

Junkeren møter Bardu i Saltdalshallen søndag. Les mer

Stopp for skiløype

Foreløpig er det ikke penger til å kjøre opp løyper i det store utfartsområdet fra Fridal og mot Sætervatn i vinter. Les mer 1

Pateys Pipe opptrer på Fagers

– Vi er storfornøyde med å få Pateys Pipe til Fauske, de er et veldig spennende band å få med seg for de som virkelig setter pris på dyktige musikere, sier Øystein Gangstøe i Fauske Bluesklubb til Saltenposten. Les mer

Gode snøforhold i Sulis-fjellene

Statskog Fjelltjenesten kan melde om gode snø- og skiforhold i deler av Indre Salten. Les mer

Kjedekollisjon på Fauske

Fire biler var involvert i en kjedekollisjon ved Omars auto på Fauske torsdag formiddag Les mer

Bøter verre enn prikker

Bøter er omtrent dobbelt så skremmende som prikkbelastning for norske bilister, viser en ny undersøkelse. Les mer

Flytter festivalen

Årets Mons Petter-festival flyttes med en hel uke. Les mer

Elgpåkjørsel i Saltdal

Onsdag kveld ble en elg påkjørt og skadet på Brenne i Saltdal. Les mer

FKSK dropper A-lag

Klubben vil ikke drive rovdrift på guttespillere og juniorer. Enig? Si din mening. Les mer

Fortsatt ikke avhørt

Den 39 år gamle mannen som er siktet etter brannen i Sulitjelma 2. juledag, er fortsatt ikke blitt avhørt. Les mer

Foreslår ferger døgnet rundt

For E6 Mørsvikbotn-Ballangen anbefales utbygging av vei og døgnåpent fergetilbud. Les mer

Vi trenger et mat-løft

Det var på høy tid at noen tok tak i matbransjen i Salten. Les mer

 

Svikter på leksehjelp

Fauske må nok en gang stå i skammekroken i skolesammenheng. Les mer 2

God reklame for melk

Kyrne har aldri hatt det så godt som de har det i dag. Og melka har aldri vært så sunn og frisk. Les mer 1

 

Hvor blir det av folkefesten?

Fauske IL Langrenn imponerer, men hva gjør resten av Fauske for å skape NM-fest? Les mer 3

Fjellrev truet av Jernbaneverket

Det er på tide at Jernbaneverket får ordre om å iverksette ekstraordinære rutiner på Saltfjellet. Les tirsdagens leder 1

Framtiden til Fauna

Fauskes næringsselskap, Fauna skal bli blant de ti beste i sitt slag i Nord-Norge. Les tirsdagens leder

Utfordrende rådmann

Even Ediassen inntar farsrollen, mens «mor» Siv Anita Johnsen Brekke vil oppfylle valgløftene. Les mer

17 års kamp for utleiehytte

Det er på tide at Finn Strand får lov til å bygge en utleiehytte på eiendommen sin på Storjord. Les mer

Flagget for framtida

Kineserne er selvsagt ute etter profitt de også, men de tenker ikke så kortsiktig som Orkla. Det er beslutningen onsdag et godt bevis på. Les mer 2

Ja til alderdom

At nordmenn hopper på AFP-bølgen ved første mulighet er bare en myte. Les mer 2

 

Ren samvittighet

19 prosent av nordmenn kjøper nå tjenester som de tidligere utførte selv. Hva skjedde med å utføre et ærlig dags arbeid på egen hånd? Les mer

 

Mobbing igjen

Enda en gang er mobbing på sakskartet i kommunen. Les mer 15

Vi trenger et mat-løft

Det var på høy tid at noen tok tak i matbransjen i Salten. Les mer

 

Livets lyse side

Menneskers skjebne kan være tragisk. Men menneskers skjebne kan også være rimelig fantastisk. Les mer 1

Svikter på leksehjelp

Fauske må nok en gang stå i skammekroken i skolesammenheng. Les mer 2

God reklame for melk

Kyrne har aldri hatt det så godt som de har det i dag. Og melka har aldri vært så sunn og frisk. Les mer 1

Hvor er det best å bo?

Norges mest attraktive sted skal kåres i juni 2012. Det er bare å stemme ivei! Les mer

Hvor blir det av folkefesten?

Fauske IL Langrenn imponerer, men hva gjør resten av Fauske for å skape NM-fest? Les mer 3

Det skal ikke være et ork

Selv om mange begynner et nytt og bedre liv i januar, så skal det være endringer man kan leve med. Les mer

Bare å glede seg til 2012

Året lover mange høydepunkter. Hva gleder du deg mest til? Les mer 1

 
Tracker image