Publisert: 04.03.2010 kl. 04:00
KOMMENTAR: Det nye, store anlegget til Smolten Mørsvika ved Mørsvikfjorden nærmer seg ferdigstillelse. Underveis har det utviklet seg til å bli et stort og dyrt prosjekt. I stedet for at disse pengene har forsvunnet ut til leverandører andre steder i landet, har mye regnet ned lokalt og ellers i Nordland.
Hele tiden har de vært opptatt av å handle så lokalt som mulig. Ifølge administrerende direktør, Stein Valle, har de kjøpt 27 prosent av varene og tjenestene lokalt. Det vil si innenfor Nord-Salten og Sørfold. 32 prosent av resten er handlet regionalt, det vil si i Bodø og nærområdet.
I stedet for å organisere alt selv, kunne de ha satt hele utbyggingsprosjektet ut til en entreprenør som igjen kunne leid inn underentreprenører.
Selv om det har vært mer tidkrevende å ha overoppsynet enn å sette bort prosjektet, har Smolten valgt den vrien.
- De lokale firmaene leverer like bra som andre. Hvis man ikke bruker dem, er de kanskje borte den dagen man virkelig trenger dem, sier Stein Valle.
Han mener at et slikt teamarbeid har vært fornuftig. Spesielt fordi mye av anlegget innendørs har blitt utviklet underveis. De lokale firmaene er dessuten konkurransedyktige, så det har stort sett vært lønnsomt å handle lokalt.
Noen av firmaene som har hatt oppdrag under utbyggingen er Brødrene Steffensen fra Hamarøy og Acustus fra Sørfold. Kobbelv Vertshus kunne gå over til helårsdrift takket være at Smolten valgte å kjøpe mat og overnatting der i stedet for å la dem spise og bo på en brakkerigg. De prøver også å rekruttere folk lokalt, og foretrekker at de bor i nærområdet.
Smolten Mørsvika AS er et godt eksempel på at et stort konsern, som jo Smolten er en del av, ikke bare tar seg til rette og ikke bryr seg om lokalsamfunnet der de etablerer seg. Det kan lønne seg å ha godvilje hos befolkningen.
Noen kan være skeptiske til nye etableringer av ulike årsaker, men mange mener at Smolten har brakt med seg optimisme til bygda. Leder av Mørsvik oppvekstsenter, Arne-Harry Nilsen, kan konstatere at det flytter nye folk til bygda og at barnetallet på skolen øker. Det får også etter hvert konsekvenser for ungdomstrinnet på Leirfjorden, siden Mørsvik skole bare har 1.-7. trinn.
En stor utbygging som den på Smolten kan skape bølger i lokalsamfunnet på mange måter. Bølger glir over og forsvinner, men så lenge det er aktivitet og liv, vil bølgene være der og skape ringvirkninger.
