Hylles av verdenseliten

Fred jonny berg i london. hylles av publikum, philharmonia orchestra, emily beynon og vladimir ashkenazy. Foto: Tarjei Abelsen

Fred Jonny Berg skrev seg inn i historiebøkene da han i helga hadde verdenspremiere i London.

Publisert: 10.02.2009 kl. 09:57

LONDON: - Utrolig sterk opplevelse å se produksjonen framført av musikere i den ypperste verdensklassen, sier Fred Jonny Berg.

Høytidelig

Og det var noen av verdens aller beste musikere som stod på scenen denne kvelden. Anerkjente Vladimir Ashkenazy dirigerte Philharmonia Orchestra og søstrene Emily og Catherine Beynon som stod for soloer på henholdsvis fløyte og harpe.

Vi er mellom 500-600 mennesker som kommer inn i det legendariske konsertlokalet St. John`s Smith Square en tidligere kirke, iført vårt peneste tøy.

Den høytidlige kvelden ble åpnet med en pre-talk med Berg og Ashkenazy som fortalte om sitt samarbeid, og Berg om sine verk.

Deretter ankom Philharmonia Orchestra scenen, de stilte med over 70 menn og kvinner. Orkesteret innledet kvelden med Jean Sibelius verk Karelius Suite da sjefen Vladimir Ashkenazy svingte hånden.

Etter åpningen ankom kveldens magiker, Emily Beynon, scenen for urpremieren av Flute Concerto No. 1 Op. 70.

Inspirert av naturen

- Det var tydelig fra første stund at dette skulle bli naturmusikk. Ikke på en enkel bildeboklig måte, men musikk som er sterkt ladet av naturen, sier kritikeren Martin Anderson fra The Independent om konserten.

Det er også fra naturen og verdensrommet Fred Jonny Berg henter mye av sin inspirasjon. Men Berg føler at intellektet alltid kommer til kort, derfor er det følelsene han beskriver. Berg forklarte på pre-talken at det er som å se på stjernehimmelen, de store spørsmålene dukker opp. Men det er følelsen av å se på stjernene han vil beskrive, spørsmålene lar han forbli åpne.

- Føler at uttrykket må speile meg, derfor jobber jeg på en måte som ikke føles patetisk. De store spørsmålene kan ingen svare på, derfor konsentrerer jeg meg om følelsen, sier Fred Jonny Berg.

Ærlig

En av Bergs store styrker er også det at han ikke prøver å gripe om det ugripelige. Han snakker med ekte følelser gjennom musikken, og det setter Vladimir Ashkenazy stor pris på.

- Musikken hans er helt ærlig og kommer rett fra hjertet. Han prøver ikke å være moderne, eller imponere med noe han ikke er, sier Vladimir Ashkenazy.

Han mener musikere av Bergs kaliber har en gave som er helt spesiell.

- Han prøver ikke å være orginal for å være orginal, han er ekte og lager musikk som identifiserer seg med vår eksistens, sier han.

Godt mottatt

- Uskylden i musikken, i form av den ikke er belærende, men fortellende kan ses på som en svakhet hos andre komponister. Hos Berg ender det opp med å gjøre musikken mer innlevende, og fraværet av kunstigheter er en del av årsaken til dens direkte appell: Det tydelige i musikken snakker veldig direkte til lytteren, og det tydeliggjorde reaksjonene til publikum i St John's kirka, beskriver Martin Anderson.

Og applausen etter konserten var av det ustoppelige slaget. En rørt Fred Jonny kom opp på scenen og takket musikere og publikum for en fantastisk kveld.

Må fordøyes

Lørdagens konsert var resultat av et arbeid Fred Jonny Berg har lagt ned siden han begynte å komponere sanger i barndommen. Det tar tid å fordøye.

- Må ta noen dager å fordøye inntrykkene, og jeg føler det er en del av en større helhet, sier Berg.

Helheten han snakker om er framtidige storproduksjoner som nå er blitt muliggjort. Internasjonalt er Berg fortsatt en fersking, på tross av at han har fløyteoppsetning Washington, USA. Men helgas suksess kan åpne dørerer.

- Personlig er det veldig rørende at dette ikke er over. Har brukt mange år på å komme hit, men føler at det kommer mer i fortsettelsen av dette, avslutter Fred Jonny Berg.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Saltenposten ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Sykkelungdom får treningstilbud

Fra torsdag blir det sykkeltrening for ungdom på Fauske. Les mer

Håndballkamp på Rognan

Junkeren møter Bardu i Saltdalshallen søndag. Les mer

Stopp for skiløype

Foreløpig er det ikke penger til å kjøre opp løyper i det store utfartsområdet fra Fridal og mot Sætervatn i vinter. Les mer

Pateys Pipe opptrer på Fagers

– Vi er storfornøyde med å få Pateys Pipe til Fauske, de er et veldig spennende band å få med seg for de som virkelig setter pris på dyktige musikere, sier Øystein Gangstøe i Fauske Bluesklubb til Saltenposten. Les mer

Gode snøforhold i Sulis-fjellene

Statskog Fjelltjenesten kan melde om gode snø- og skiforhold i deler av Indre Salten. Les mer

Kjedekollisjon på Fauske

Fire biler var involvert i en kjedekollisjon ved Omars auto på Fauske torsdag formiddag Les mer

Bøter verre enn prikker

Bøter er omtrent dobbelt så skremmende som prikkbelastning for norske bilister, viser en ny undersøkelse. Les mer

Flytter festivalen

Årets Mons Petter-festival flyttes med en hel uke. Les mer

Elgpåkjørsel i Saltdal

Onsdag kveld ble en elg påkjørt og skadet på Brenne i Saltdal. Les mer

FKSK dropper A-lag

Klubben vil ikke drive rovdrift på guttespillere og juniorer. Enig? Si din mening. Les mer

Fortsatt ikke avhørt

Den 39 år gamle mannen som er siktet etter brannen i Sulitjelma 2. juledag, er fortsatt ikke blitt avhørt. Les mer

Foreslår ferger døgnet rundt

For E6 Mørsvikbotn-Ballangen anbefales utbygging av vei og døgnåpent fergetilbud. Les mer

Fred jonny berg i london. hylles av publikum, philharmonia orchestra, emily beynon og vladimir ashkenazy. Foto: Tarjei Abelsen

Relaterte artikler

Stort gjennombrudd

- Det er veldig uvanlig, og alle komponister drømmer om et offentlig gjennombrudd på høyde med det Fred Jonny Berg fikk i helga. Les mer

 

Bergs første musikklærer svært stolt

Nils Ramskjell var Fred Jonny Bergs første musikklærer. Han og kona Torhild Riibe syns det var stort å være på premiere i London. Les mer

Flytter festivalen

Årets Mons Petter-festival flyttes med en hel uke. Les mer

 

Honningbarna-trommis omkom i bilulykke

Anders Askildsen Eikås (20) døde natt til tirsdag. Arrangørene av Blåfrost mottok budskapet med stor sorg. Les mer

Søk om kulturstipend

I fjor fikk fauskebandet Inculcado kulturstipend. Nå ønsker kommunen nye søkere. Les mer

 

Øver inn nytt materiale

Rognankompaniet er på plass i hovedstaden for å øve inn noen nye numre til showet. Les mer

Kristian Park kan bli "The Voice"

Fredag er det premiere på "The Voice - Norges beste stemme" på TV2. Blant de 114 som er plukket ut til å være med, er Kristian Park. Les mer

Spiller i Oslo i kveld

Noen hørte Partycompagniet spille i Brønnøysund i november, og i kveld er de hyret inn i Oslo. Les mer

Musikalsk helg på hotellet

Vil du utvikle deg musikalsk, eller går du med en dirigent i magen? Da er Fauske hotell stedet. Les mer

Ragnhild fikk Spellemannpris

Ragnhild Furebotten kunne lørdag juble over sin andre Spellemannpris. Les mer

Mer Musikk-quiz

Robin Bertheussen og Knut Folkestad lader spørrekanonen med nye spørsmål. Les mer

Pogo Pops til Blåfrost

Blåfrost får super-erstattere til The Love Connection, som kanselleres. Les mer

 
Tracker image