Publisert: 21.01.2010 kl. 13:18 , Endret: 21.01.2010 kl. 13:20
Dette er den eneste gangen jeg kan si at jeg har sittet time etter time, og vært vitne til at en mann tar liv på en ganske uhuman måte, med et fast rituale. Han sniker seg innpå og bedøver dem med en sprøyte i halsen. Deretter blir de partert og lagt i svarte søppelsekker. En liten båttur senere er alle ofrets deler langt til havs, på havets bunn, og ute av verden.
Michael C. Hall spiller Dexter Morgan, mannen som er strategisk ansatt hos Miami Police Department som blodforsker. På fritiden har han en lei tendens til å ta liv. Mange liv.
Varemerket til Dexter er at han aldri tar liv av noen som ikke har ?fortjent? det. Har noen tatt et uskyldig liv, så kommer Dexter og rydder opp i saken. Han har jo tross alt tilgang på all informasjon om alle i politiregisteret.
Det er ingen tvil om at Dexter lever et dobbelt liv. Privat og utad er han på en måte svigermors drøm. Etter jobb drar han hjem til et liv med kjæresten Rita Bennett (Julie Benz) og hennes to barn. Mennesker han aldri ville gjort noe vondt. Når han ikke tar frem den mørke siden sin, så er han rett og slett en veldig ?likanes? kar.
Han opptrer på en sånn måte at man utrolig nok sympatiserer med han. Og hvis Dexter holder på å bli avslørt, så heier man faktisk på seriemorderen, og tenker at alt blir ødelagt om hans mørke hemmelighet blir avslørt. Selv mener Dexter at han gjør verden en liten tjeneste ved å rydde bort mordere som ikke har blitt tatt for sin ugjerning.
En kan kanskje spørre seg hvorfor ingen setter flere spørsmålstegn ved at enkelte mennesker stadig forsvinner sporløst. Men det er også det eneste jeg har å sette fingeren på.
Serien tar for seg dag for dag i Dexters liv. Og litt etter litt blir fortiden hans avslørt. Dette bidrar til å forstå mer om hvorfor han er som han er. Noe som igjen bidrar til at man nesten får enda mer sympati for mannen.
Dette er krim på høyt nivå, hvor man hele tiden vet hvem den skyldige er. I tillegg til andre krimgåter som skal løses, ofte av Dexter selv. Det er morbid, og sært, men særs bra laget. Det er gjennomført og smart. Serien fanget meg som seer fra første episode. I tillegg fortsetter den å holde mål videre i sesongene.
Michael C. Hall er svært overbevisende i rollen som Dexter. Jeg applauderer hans innsats.
Serien har så langt fire sesonger, og fåes kjøpt på DVD.
Anmeldt av: Frida Kalbakk
